امروز: جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان خبر داد
کد خبر: ۳۷۳۲
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۱
 469 میلیارد ریال سرمایه گذاری صنایع معدنی در استان زنجان

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان گفت :در نیمه نخست سال جاری بالغ بر 469 میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش صنایع معدنی استان زنجان صورت گرفته است.

ناصر فغفوری امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان  اظهار کرد: درشش ماهه اول سال جاری چهار پروانه بهره برداری صنایع معدنی در استان صادر شده که زمینه اشتغال 227 نفر را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: میزان تولید سرب و روی و فرآوری آن را در استان زنجان بالغ بر 375 هزار تن است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان به 14 فقره صدور و تمدید پروانه بهره برداری در استان اشاره کرد و افزود : با راه اندازی این معادن زمینه اشتغالزایی 94 نفر در معادن استان فراهم شده است.

فغفوری سرمایه گذاری ایجاد شده در معادن استان را بالغ بر 40 میلیارد ریال دانست و تصریح کرد : میزان استخراج مواد معدنی در شش ماهه نخست سال جاری یک میلیون و 600 هزار تن است.

وی با اشاره به صدور و تمدید پروانه اکتشاف 15 معدن در استان زنجان عنوان کرد : میزان ذخیره اکتشاف شده در این معادن 9 میلیون و 360 هزار تن است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه بالغ بر 85 درصد از تنوع مواد معدنی کشور در استان زنجان وجود داشته که هم اکنون عملیات استخراج بر روی آنها انجام می شود، افزود : 35 نوع از مواد معدنی کشور در استان موجود بوده که بالغ بر 30 نوع ماده معدنی استخراج و روانه بازار مصرف می شود.

 

فغفوری با بیان اینکه به لحاظ شرایط زمین شناسی ، استان زنجان دارای شرایط بسیار مناسبی برای تشکیل کانی های معدنی است ،اظهار کرد:  بطوریکه استان زنجان از نظر وجود ذخایر معدنی دارای پتانسیل های بسیار غنی بوده و ضمن داشتن رتبه 12کشوری یکی از قطب های معدنی کشور علی الخصوص ذخایر سرب و روی با عیار مطلوب به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه کل ذخایر معدنی استان بالغ بر 500 میلیون تن است، اظهار داشت: موقعیت مکانی مناسب استان و مجاورت آن با استانهای صنعتی و مصرف کننده مواد معدنی شامل استانهای تهران ، آذربایجان شرقی و غربی ، قزوین ، همدان و گیلان و کردستان باعث استخراج و عرضه مواد معدنی از معادن و حمل آن برای مصرف در سایر استان ها  است..

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان اظهار کرد: از جمله مواد معدنی منحصر بفرد در استان زنجان را  شامل آلونیت (تنها در استانهای قزوین و زنجان و آذربایجان شرقی) ، براسیت آنتی موئن ، سرب و روی با عیار بالا و سنگهای گرانیتی با رنگ بژ ، شکلاتی با نام گرانیت خرمدره و پتاس سنگی و سولفات منیزیم دانست.

فغفوری به اهم فعالیت های بخش معدن  در شش ماهه اول سال جاری اشاره کرد و افزود : در نیمه نخست سال جاری مناقصه واگذاری طرحهای کمک به تجهیز اکتشاف پایه وتفصیلی وبازرسی معادن و تعیین استخراج واقعی برگزار شد.

وی از انعقاد تفاهم نامه اجرای عملیات اکتشافی در پهنه های طارم وسلطانیه با ایمیدرو در این مدت خبر داد و افزود: انعقاد تفاهم نامه اجرای عملیات اکتشافی در پهنه انگوران - زرشوران با شرکت تهیه وتولید مواد معدنی ایران و استقرار نمایندگی سازمان زمین شناسی در استان از جمله مهمترین اقدامات بخش معدن در شش ماهه اول سال جاری بوده است.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین