امروز: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۱
16 دی ماه سالروز جماسه هویزه:
کد خبر: ۴۰۲۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۹
شهدای هویزه در عملیان نصر صحنه ی دیگری از عاشورا را خلق کردند

فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان با اشاره به اینکه رژیم بعث عراق با چندین لشگر زرهی در مقابل گردان  150 نفر هویره به جنگ پرداخت، خاطر نشان کرد: گردان سپاه هویزه در دشت هویزه صحنه دیگری از عاشورا را خلق کردند.

سردار جهانبخش کرمی امروز در گفت گو با خبرنگار عصر زنجان با بیان اینکه امروز 16 دی ماه سالروز عملیات نصر در 16 دی ماه سال 1360 است، تصریح کرد شهید سید حسین علم الهدی فرمانده سپاه هویزه با گردان 150 الی 160 نفره در منطقه هویزه به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به اینکه رژیم بعث عراق با چندین لشگر زرهی در مقابل گردان  150 نفر هویره به جنگ پرداخت، خاطر نشان کرد: گردان سپاه هویزه در دشت هویزه صحنه دیگری از عاشورا را خلق کردند.

فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان با بیان اینکه گردان سپاه هویزه برای جلوگیری از ورود رژیم بعث عراق به ایران اسلامی با سلاح حای سبک به جنگ چندین لشگر زرهی پرداختند، افزود: رژیم بعث عراق با محاصره کامل گردان سپاه هویزه به فرماندهی شهید سید حسین علم الهدی آنها را به شهادت رساندند.

سردار کرمی با اشاره به روز عاشورا که بر روی پیکر مبارک امام حسین (ع) دشمنان اسلام با اسب جولان دادند، تصریح کرد: بعد از شهادت گردان شهید علم الهدی رژیم بعث عراق با تانک از روی پیکر شهدا عبور کرده و بر روی پیکر شده جولان دادند.

لازم به ذکر است جو عمومی‌ جامعه‌ به‌ این‌ امر تمایل‌ داشت‌ که‌ اگر ارتش‌ دارای‌ روحیه‌ تهاجمی‌ باشد می‌تواند با بهره‌گیری‌ از امکانات‌ موجود دشمن‌ را شکست‌ داده‌ و آنها را از سرزمین‌های‌ اشغالی‌ اخراج‌ نماید، ولی‌ سکون‌ و رکود در این‌ زمینه‌ قابل‌ توجیه‌ نبود. فشار علما و مردم‌ به‌ فرماندهان‌ نظامی‌ برای‌ انجام‌ عملیات‌ آفندی‌ افزایش‌ یافت‌.

رییس‌ جمهور وقت‌ (بنی‌صدر) در جلسه‌ای‌ در قرارگاه‌ عملیاتی‌ جنوب‌ در ‌26 آذرماه‌ 1359 بر اجرای‌ یک‌ عملیات‌ آفندی‌ گسترده‌ تأکید کرد و از فرمانده‌ نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ خواست‌ «به‌ هر ترتیبی‌ که‌ امکان‌ داشته‌ باشد چنین‌ ط‌رحی‌ را تهیه‌ و اجرا کنید. من‌ دیگر در مقابل‌ نظرات‌ و خواسته‌های‌ مردم‌ و رهبران‌ مذهبی‌ قدرت‌ مقاومت‌ ندارم‌. یا باید طرحی‌ را تهیه‌ و اجرا کنید و یا اینکه‌ بروید در رسانه‌های‌ گروهی‌ صریحاً علت‌ عدم‌ امکان‌ اجرای‌ عملیات‌ آفندی‌ را برای‌ مردم‌ توضیح‌ دهید.

با این‌ وجود تدارک‌ عملیات‌ بسیار کند بود و اقدامات‌ دو ط‌رف‌ از اجرای‌ آتش‌ توپخانه‌ تجاوز نمی‌کرد. با اجرای‌ شبیخون‌ توسط‌ نیروهای‌ انقلابی‌ گلوله‌باران‌ شهرها افزایش‌ می‌یافت‌. تنها در دو مورد گلوله‌ باران‌ ارتش‌ عراق‌ در هر ساعت‌ نزدیک‌ به‌ 100 گلوله‌ توپ‌ به‌ شهر فرو ریخت‌ و حدود 200 نفر از مردم‌ شهید شدند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین