امروز: یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۸
مسئول امور موزه های استان زنجان خبر داد
کد خبر: ۴۱۹۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۳
بازدید 130 هزار نفر از گنبد تاریخی سلطانیه طی سالجاری؛گنبد تاریخی سلطانیه در صدر بازدیدهای گردشگران

مسئول امور موزه های استان زنجان با بیان اینکه گنبد سلطانیه در صدر بازدیدهای گردشگران قرار گرفته است، گفت طی سالجاری غریب به 130هزار نفر از بنای تاریخی گنبد سلطانیه بازدید کردند.

گنبد سلطانیه دارای عظمت و معماری پیچیده ای است که در نوع خود منحصر به فرد است گنبد سلطانیه از نظر ارتفاع بعد از کلیسای سانتا ماریای ایتالیا و مسجد ایاصوفیه ترکیه سومین گنبد جهان است.

این گنبد در حد فاصل سال‌های 704 تا 712 قمری، به دستور اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدابنده و با تولیت و نظارت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی ساخته شده است.

این بنا مسجدی است بسیار زیبا از حیث معماری و تزیین و بزرگی در دنیا مشهور است گنبد مزبور در پنج فرسخی سمت شرقی شهر زنجان در داخل باروی شهر قدیم سلطانیه قرار گرفته و بنایی است هشت ضلعی که طول هر ضلع آن ۸۰ گز است. هشت مناره نیز در اطراف گنبد دارد. و قدیمی‌ترین گنبد دوپوش موجود در ایران است. رنگ گنبد آبی است

پرستو قاسمی امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان اظهار کرد: بر اساس آمار موجود، بیشترین تعداد گردشگران و مسافران وردی به استان زنجان از بین آثار تاریخی و گردشگری در این استان، بنای عظیم گنبد سلطانیه را برای بازدید انتخاب کرده اند.

وی با اشاره به اینکه گنبد تاریخی سلطانیه به لحاظ تعداد بازدیدکنندگان در صدر بنا های تاریخی قرار دارد و از افزایش چشمگیر بازدید گردشگران برخوردار شده است، گفت: طی سالجاری 120 هزارو 844 نفر از گنبد تاریخی سلطانیه بازدید کرده اند.

مسئول امور موزه های استان زنجان با اشاره به اینکه از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه سال جاری، تعداد 243 هزارو 428نفر از بناهای تاریخی استان زنجان بازدید کرده اند، تصریح کرد: بازدید از بنا های تاریخی استان زنجان شامل گنبد تاریخی سلطانیه 120 هزارو 844 نفر ، موزه ی مردم شناسی رختشویخانه 69 هزار و352 نفر ، موزه باستانشناسی و مردان نمکی(عمارت ذوالفقاری) 53 هزار و232 نفر و موزه ی باستان شناسی ابهر(بنای پیراحمد زهرنوش) 3 هزار و 816  نفر بازدید کرده اند،که رتبه ی نخست متعلق به گنبد سلطانیه است.

وی متذکر شد: "گنبد تاریخی سلطانیه" به عنوان بزرگترین گنبد آجری جهان، هفتمین اثر تاریخی ایران است که در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

انتهای پیام /

نویسنده : عصر زنجان

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین