امروز: چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۱
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی زنجان خبر داد
کد خبر: ۴۳۷۶
تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۰
احداث باغ در55 هکتار از اراضی شیب دار زنجان؛افزایش تولید و ایجاد اشتغال یکی اهداف ایجاد باغ در اراضی شیب دار است

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه تاکنون در 55 هکتار از اراضی شیب دار استان احداث باغ انجام شده است که محصولاتی همچون پسته، بادام، انگور، سنجد، زالزالک و گل محمدی را شامل می شود، گفت: افزایش تولید و ایجاد اشتغال برای روستاییان، بهره وری آب و جلوگیری از فرسایش خاک از جمله اهداف ایجاد باغات در اراضی شیب دار استان زنجان است.

بهنام اوجاقلو امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان اظهار کرد:احداث باغات در اراضی شیب دار طبق دستورالعمل در مناطقی که دارای بارندگی بیش از 400 میلی متر باشند امکان پذیر است به طوری که با استقرار و نصب سامانه هایی در این مناطق از جاری شدن نزولات آسمانی جلوگیری شده و آب حاصل از آن ها در اطراف درخت نفوذ می کند

 وی افزود:در شرایط فوق قابلیت کشت گونه هایی با نیاز آبی پایین و مقاومت بالا نسبت به خشکی وجود دارد و می توان احداث باغات سنجد، بادام، انگور، گلستان های گل محمدی و همچنین کشت و تولید گیاهان دارویی را در دستور کار قرار داد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان عنوان کرد: با توجه به اقدامات بسیار خوبی که در حوزه آبخیزداری استان زنجان انجام گرفته و بازدیدهایی که از مناطق مختلف داشتیم مقرر شده با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در اراضی شیب دار مربوط به منابع طبیعی به طور مشارکتی احداث باغ داشته باشیم به طوری که برای این منظور در طول برنامه ششم برای استان زنجان سهمیه 5 هزار هکتاری در نظر گرفته شده است.

اوجاقلو متذکر شد: برای احداث یک هزار هکتار باغ در اراضی شیب دار استان زنجان در سال جاری اعلام آمادگی شده بود اما به دلیل کمبود اعتبارات در معاونت باغبانی این سطح به 200 هکتار در سال جاری کاهش پیدا کرد. این درحالیست که برای اجرای این سطح نیز تاکنون اعتباری تخصیص داده نشده است.

وی بیان داشت: همچنین می توان با انجام هماهنگی های لازم با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان در صورت امکان به صورت مشارکتی نسبت به احداث باغ در بخشی از اراضی دارای بارندگی 360 تا 380 میلی متر اقدام شود تا این اراضی به صورت مشارکتی و تعاونی در اختیار کشاورزان و روستاییان قرار گیرد. در چنین شرایطی نهال و بخشی از نهاده های مورد نیاز و هزینه های عملیات در صورت تامین اعتبار تامین خواهد شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تصریح کرد: طبق بازدیدهایی که از منطقه «قزل‌تپه» استان زنجان به عمل آمده در این منطقه درختان بادام و انگوری کشت شده که بدون هیچ گونه آبیاری و فقط با اتکا به نزولات آسمانی تولید اقتصادی دارند و این موضوع نشان می دهد که می توان در این مناطق احداث باغات دیم متکی به نزولات آسمانی را در دستور کار خود قرار داد.

اجاقلو با بیان اینکه احداث باغ در اراضی شیب دار در حوزه باغبانی استان به محض تامین اعتبار آغاز خواهد شد، خاطرنشان کرد: تاکنون در 55 هکتار از اراضی شیب دار استان احداث باغ داشته ایم که محصولاتی همچون پسته، بادام، انگور، سنجد، زالزالک و گل محمدی را شامل می شود.

وی در پایان تولید محصولات باغی با رویکرد ایجاد زیرساخت های صادراتی و فرآوری، افزایش تولید و ایجاد اشتغال برای روستاییان، بهره وری آب و جلوگیری از فرسایش خاک را از جمله اهداف ایجاد باغات در اراضی شیب دار برشمرد.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین