امروز: چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۱
مدیر امور شیلات زنجان خبر داد
کد خبر: ۴۴۰۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۲
افزایش تولید ماهی قزل آلا در زنجان؛585 مزرعه پرورش ماهی در زنجان فعال است

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به افزایش تولید ماهیان سرآبی گونه قزل آلا در استان زنجان اشاره کرد و گفت: طراحی استخرهای متنوع  و آموزش چهره به چهره به متقاضیان آبزی پروری در زمینه استفاده از فناوری های نوین باعث افزایش تولید ماهیان سرآبی قزل آلا در استان زنجان شده است.

محمود صیاد بورانی امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، اظهار کرد: به واسطه استفاده از تجهیزات مدرن آبزی پروری در حوزه شیلات استان زنجان سعی شده تا مصرف آب به ازای هر تن تولید را به حداقل رسانده و در مصرف بهینه و مدیریت شده آب گام موثری برداشته شود.

وی خاطرنشان کرد: افزایش بهره وری آب از جمله برنامه های مهمی است که به طور جدی در حوزه شیلات استان زنجان در حال پیگری است و در این راستا بهره گیری از انواع تجهیزات آبزی پروری در مزارع پرورش ماهی استان دنبال می شود.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به افزایش تولید ماهیان سرآبی گونه قزل آلاد در استان زنجان اشاره کرد و گفت: ، آموزش چهره به چهره به متقاضیان آبزی پروری در زمینه استفاده از فناوری های نوین و طراحی استخرهای متنوع برای این صنعت باعث افزایش تولید ماهیان سرآبی قزل آلا در استان زنجان شده است.

بورانی نرم جهانی استفاده از آب تازه ورودی به ازای تولید یک تن ماهی قزل آلا را 10 لیتر در ثانیه عنوان و خاطرنشان کرد: تلاش های صورت گرفته طی سال های اخیر در استان زنجان سبب شد تا این عدد در مزارع آبزی پروری استان به یک لیتر در ثانیه به ازای هر تن تولید کاهش یابد.

وی با بیان اینکه 514 مزرعه آبزی پروری تولید کننده ماهیان قزل آلا در سطح استان زنجان فعال است، تصریح کرد: در حال حاضر به ازای هر هکتار 238 تن محصول آبزی در مزارع استان زنجان تولید می شود.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان عدم استفاده و یا کاهش استفاده از منابع آب های عمیق و نیمه عمیق را از دیگر اقدامات انجام گرفته در راستای ارتقای بهره وری آب در حوزه آبزی پروری استان زنجان برشمرد و بیان داشت: طی سال های اخیر سعی شده تا متقاضیان آبزی پروری در استان به سمت رودخانه های پر آب استان از جمله رودخانه «قزل اوزن» و رودخانه «زنجان رود» و سرشاخه های رودخانه قزل اوزن در شهرستان های ماهنشان و طارم سوق داده شوند به طوری که در این راستا با احداث چاهی با عمق حداکثر پنج متر در مجاورت رودخانه با استفاده از آب بستر رودخانه اقدام به تولید محصولات آبزی می شود.

بورانی در پایان با بیان اینکه 585 مزرعه پرورش ماهی در استان زنجان فعال است، اظهار کرد: بیش از دو هزار نفر به طور مستقیم در مزارع پرورش ماهی استان زنجان مشغول به کار هستند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین