امروز: شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۱
کارشناس ژئوپولیتیک خاورمیانه:
کد خبر: ۴۵۸۹
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰
تعهد های آمریکا در خاورمیانه دو پهلو و ضد نقیض است/آمریکا برای تقویت آل سعود و گروهای تروریستی تلاش می کند/ وضعیت ترکیه غیر قابل پیش بینی است

ژئوپولیتیسین ایرانی و کارشناس ژئوپولیتیک خاورمیانه با بیان اینکه تعهد های آمریکا در خاورمیانه دو پهلو و ضد و نقیض است، گفت: همه تلاش آمریکا در منطقه بخاطر تقویت جبهه آل سعود و گروهک های تروریستی داعشی و تکفیری است.

پیروز مجتهد زاده امروز در گفت و گو با خبرنگار عصرزنجان، با بیان اینکه هیچ گونه امیدی به جلساتی که در لوزان و لندن در مورد اوضاع سوریه و عراق گرفته می شود وجود ندارد، اظهار کرد: جلسات برگزار شده فقط برای تقویت جبهه عربستان ، گروههای تروریستی و تکفیری و همپیمانان عربستان است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات آمریکا در جلسات برگزار شده و انجام شده دو پهلو و چند منظوره است، تصریح کرد: اقدامات آمریکا در منطقه هیچ گونه کمکی به صلح را در بر نخواهد داشت.

کارشناس خاورمیانه با بیان اینکه تعهد هایی که آمریکا در خاورمیانه دارد چند جانبه و ضد نقیض است، گفت: ایالات متحده در سیاست خارجی خود با قدرت های مختلف در مناطق مختلف گونه ای رفتار دارد که نتبجه اش در انتها پی گیری یک سیاست چند پهلو است.

ژئوپولیتیسین ایرانی افزود:این قدرت در تعهدهایی که در مناطق نسبت به متحدینش پیش می گیرد بدیهی است که در روابط با هر یک از آن متحدین منطقه ای تعهدهایی دارد که با تعهدهای نسبت به دیگر متحدانش متفاوت و اغلب متناقض است. برای مثال تعهدهای ایالات متحده امریکا با قدرت های برتر خاور میانه با اسرائیل به یک شکل است و با عربستان سعود به شکل دیگر و با ترکیه بازهم به شکل دیگر و با ایران بعد از برجام به شکل متفاوتی است و انگاه که در بحران های منطقه همه این قدرت های منطقه ای درگیر باشند.

استاد دانشگاه تعهد های متفاوت امریکا وضعیت حیرت انگیز چند پهلویی به نقش آفرینی سیاست منطقه ای ایالات متحده می دهد که سبب آشفته تر و پیچیده تر شدن بحران می شود. در یک چنین وضعیتی است که ایالات متحده امریکا خود را ناچار می بیند که طرف خواست های متحد نزدیکتر خود را بگیرد و در نتیجه چنین وضعیتی است که می بینیم در مسائل خاورمیانه پس از بحث و اقدامات چند پهلو مواضع و خواست های آل سعود را پی گیر می شود مهمترین و نزدیک ترین متحد خود در منطقه می بیند.

هدف اصلی آمریکا در منطقه به نفع عربستان و همپیمانان عربی آل سعود است

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی آمریکا در منطقه به نفع عربستان و همپیمانان عربی آل سعود است، افزود: اجلاسهایی که در لوزان و لندن و سایر کشور ها توسط آمریکا و همپیمانان آمریکا بر گزار شده است به صورت شفات نشان دهنده حمایت نه چندان پنهانی آمریکا از زیاده خواهی های ژئوپولیتیکی آل سعود و پادو های اماراتی و قطریش با استفاده از گروهک های تروریستی و تکفیری است.

مجتهد زاده با بیان اینکه وضعیت ترکیه غیر قابل پیش بینی است، خاطرنشان کرد: ترکیه از طرفی با آمریکا، کردهای عراق و سوریه دوستی می کند و از طرف دیگر با کردهای دوست امریکا به دشمنی می پردازند.

این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل ژئوپولیتیک خاورمیانه با بیان اینکه تلاش آمریکا در خاورمیانه در راستای تقویت جبهه عربستان و تروریست های سلفی و تکفیری است،گفت: اقدامات آمریکا در منطقه هیچ گونه کمکی به صلح و امنیت منطقه را در بر نخواهد داشت.

انتهای پیام /

نویسنده : عصر زنجان

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین