امروز: یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۲
یادداشت:
کد خبر: ۴۷۸۴
تاریخ انتشار: شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۸
 انگلیسی ها در عرض 200 سال با ایران چه کردند؟

محمد عبدالهی در یاداشتی نوشت: انگلستان در دو قرن با ایران و منطقه غرب آسیا چه کرد؟!

به گزارش عصرزنجان،محمد عبدالهی در یاداشتی نوشت:رهبر انقلاب: انگلیس از دو قرن پیش، همیشه منبع شر و نکبت برای ملت‌ها در منطقه‌ ما بوده.

 انگلیسی ها استعمارگری خود در منطقه غرب آسیا را با غارت هندوستان آغاز کردند، درست از عصر عقب مانده و بیخبری قاجار، استعمار منسجم انگلستان در ایران کلید خورد.

عصر فتحعلی شاه: تجزیه بخشهای شمالغربی ایران (شامل آذربایجان، گرجستان و..) با دو عهدنامه ننگین گلستان و ترکمانچای با خدعه انگلیسی ها.

عصر محمدشاه: تجزیه بخشهای شمالشرقی ایران (افغانستان) که همیشه جزئی از ایران بود.

عصر ناصرالدین شاه: بیش از 80 امتیازنامه ننگین از رویتر تا تالبوت که حتی معادن و جنگلها و جاده های ایران را به انگلیسی ها هبه می کرد

عصر مظفرالدین شاه: تحمیل مشروطه و وابستگان انگلستان به ایران

عصر محمدعلی شاه: تقسیم رسمی ایران به سه منطقه شمالی(در کنترل روس)، منطقه جنوبی (در کنترل انگلیس) و نوار کوچک مرکزی (در کنترل دولت ایران)و سپس در قرارداد 1907 تقسیم ایران  به دو منطقه

در عصر احمدشاه: یکی از خونین ترین جنایت های آرام در تاریخ ایران: قحطی ساختگی 2 ساله انگلیسی ها در ایران و کشتن نیمی از جمعیت ایران.

حاصل جنگ جهانی اول برای مسلمانان دیگرِ منطقه: فروپاشی همیشگی خلافت اسلامی. تکه تکه کردن کشورهای منطقه با خطکش بریتانیا. کشورهایی با دهها مرز و شکاف قومیتی، زبانی، سیاسی و.. که تا قرنها با دعواهای ساختگی بلای جان یکدیگر خواهند بود.

پس از جنگ جهانی اول: قرارداد وثوق الدوله و «مستعمره کردن رسمی» که احمدشاه امضا نکرد و نه تنها خودش که کل سلسله اش را منقرض کردند.

 

رضاخان را آوردند: سرکوب همه قیامهای ضدانگلیسی در کشور؛ جدایی ارتفاعات آرارات، اروند رود، سرچشمه هامون و.. از ایران، مبارزه علنی با اسلام و هویت شیعی ایرانیان (کشف حجاب، ممنوعیت روضه خوانی، ترویج بهائیت و باستانگرایی به عنوان نسخه بدیل هویت اسلامی)

و جنگ جهانی دوم: مهمترین دستاوردش: تاسیس اسرائیل در قلب جهان اسلام

عصر محمدرضا: علیرغم تصور برخی، سرنگونی دولت مصدق و دستیابی به نفت مفت ایران  و تجزیه بحرین، کمترین خیانت انگلیسی ها و دوستان امریکایی شان در ایران پهلوی بود. آنها نه تنها اقتصاد و خاک ما که مغزهای ایرانیان را استعمار کردند. به ایرانی القا کردند که «تو نمیتوانی»، «تو باید بی دین شوی تا پیشرفت کنی»، «باید نوکری کنی تا جلو بیایی». آنها مغزهای تسخیرشده خود را در ایران کاشتند و رفتند. انقلاب بیرونشان کرد اما استعمارگری شان در طول این 4 دهه مرتب با مردم ایران همراه بوده است.

انگلستان بجز ظلم و نکبت و شرارت چه دستاوردی برای ایران، برای منطقه و برای جهان داشته است که به خود جرات میدهد دیگران را متهم کند؟!

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین