امروز: یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۴
ژئوپولیتیسین ایرانی و کارشناس ژئوپولیتیک خاورمیانه:
کد خبر: ۵۲۹۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۷
آل سعود با دعوت ترامپ به عربستان ادای شاه پهلوی را در می آورد/آل سعود با خوش رقصی به ترامپ نمی‌تواند آقای منطقه شود

ژئوپولیتیسین ایرانی و کارشناس ژئوپولیتیک خاورمیانه گفت: آل سعود با دعوت ترامپ به عربستان ادای شاه پهلوی را در می آورد.

پیروز مجتهد زاده امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، به سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی اشاره کرد و اظهار داشت: ترامپ رئیس جمهور آمریکا آدم نادرستی است ترامپ شخصی است که خارج از منطق دست به اقدامات کودکانه می زند.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا با ادا و اطوار هایی که در مراسم استقبال در عربستان در آورد که در شان یک رئیس جمهور نیست، تصریح کرد: در مراسم استقبال شروع کرد به رقصیدن که در مقام ریاست جمهوری یک کشورهیچ موقع دست به این کار نمی زنند.

ژئوپولیتیسین ایرانی و کارشناس ژئوپولیتیک خاورمیانه با اشاره به اینکه در عمل هم ترامپ بعد از انتخابات ریاست جمهوری دستورات حیرت انگیزی را صادر کرده است، افزود: دستورات صادره رئیس جمهور آمریکا طوری بود که قوه قضائیه ایالات متحده آمریکا در مقابل او قد علم کرد.

مجتهد زاده یا بیان اینکه شخصاً خودم ارزش شخصیتی زیادی برای رئیس جمهور آمریکا قائل نیستم، ابراز کرد: آدمی هستم که خطرات ناشی از آدم هایی که عقلانی عمل نمی کنند را گوشزد می کنم.

وی با اشاره به اینکه عربستان سعودی با اقدام خود خواسته است ادای شاه پهلوی را دربیاورد، عنوان کرد: در جریان دیدار کارتر از تهران در ژانویه 1356 شاه از تمام دوستانش میان سران و پادشاهان و روسای جمهور منطقه دعوت کرده بود که در تهران حضور داشته باشند. در ان مراسم 10 نفر از روسای جمهور و پادشاهان در همسایگی دور و نزدیک ایران در این مراسم حضور داشته اند.

ژئوپولیتیسین ایرانی و کارشناس ژئوپولیتیک خاورمیانه به تفاوت حضور روسا و سران در زمان شاه وحضور ترامپ در عربستان اشاره کرد و گفت: تفاوت قضیه در این است که تهران برای شخصیت های منطقه ای احترام قائل می شود.

مجتهد زاده با بیان اینکه آل سعود در عربستان همه روسا را جمع کرد و در نهایت بی حرمتی آنها را مجبور کرد تا در مقام زیر دستان خود پای صحبت های ترامپ نشسته و درس بگیرند، اظهار کرد: آمریکا ایران را آقای منطقه نکرده بود ایران خود را آقای منطقه کرده بود چنان که در سال 1977 آمریکا فروش اسلحه به ایران را ممنوع کرد و ایران هم سلاح های مورد نیاز را از شوروی تامین کرد و این گونه تبدیل به سیخ چشم امریکا شد که از عفو بین المللی خواست تا همان سال 1977 را سال جهانی مبارزه علیه دیکتاتوری شاه اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه عربستان با اسرائیل دست به یکی شده و اینده خود را در کناراسرائیل و آمریکا ثابت نگه داشته است، تصریح کرد: البته نباید غفلت نمود که عربستان سعودی سران 50 کشور مسلمان در در خدمت رئیس جمهور امریکا جمع می کند تا آینده کشور ما را متزلزل کند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین