امروز: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۹
یادداشت:
کد خبر: ۵۶۱۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶
به نام دین و به کام دشمن

فرم و شکل و ساختار انحراف در عزاداری ها تغییر کرده و با ورود مداحانی جوان و تازه راه، موضوعاتی چون استفاده از متن ترانه های معروف پاپ و کوچه بازاری در یکی از مهمترین و اساسی ترین اتفاق شیعیان و در مراسم سینه زنی، متداول شده است.

به گزارش عصرزنجان،سال هایی نه چندان دور یادداشتی در پیام زنجان منتشر کردم که آسیب شناسی مداحی های خارج از عرف در محرم و دهه ی اول آن بود. در آن یادداشت اشاره هایی مستقیم  و غیر مستقیم به سخنان برخی مداحان معروف داشتم و نقدی بر عملکرد آنان در دهه ی محرم و مراسم عزاداری امام حسین (ع). انتشار آن یادداشت در فضای آن سال ها، واکنش های گاه خشنی به همراه داشت تا جایی که با سنگ از پنجره های دفتر نشریه نیز پذیرایی شد و کار به تهدید مستقیم برخی از طرفداران آن مداحان با نام توهین به « استاد بزرگ و دانشمند » کشید و از تماس های تلفنی به خانواده و حتی به پدر خدابیامرز اینجانب نیز دریغ نشد! فراموش نمی کنم پدر مرحومم در پاسخ یکی از آن طرفداران و با توجه به پیشینه ی کاری اش در نیروی انتظامی و اداره ی مبارزه با مواد مخدر دوران پیش از انقلاب، به سوابق آن آقایان اشاره کرد تا به قول خودش دور برندارند!

به هر روی نقد سخنان خارج از عرف و گاه عجیب مداحان را ادامه دادم و در نهایت با قسم مادرم به خاطر نگرانی اش آن را تا امروز رها کردم! اما این روزها و با عنایت به نزدیک شدن به ماه عزیز محرم تعدادی از بزرگان دینی مستقیم درباره ی خطرات انحراف های ایجاد شده توسط مادحین اهل بیت در این روزها تذکر داده اند که تعدادی از آن ها رسانه ای نیز شده است. فراموش نکرده ایم تا همین چند سال پیش تا 10 روز مانده به آغاز محرم مراسم خاصی با نام ها و بهانه هایی  چون پیشواز محرم برگزار می شد و در عمل خیلی پیشتر از آغاز ماه، عزاداری ها را با این بهانه ها آغاز می کردند. در همین راستا بود که مقام رهبری در تذکری جدی به این موضوع پرداختند و به صراحت از چنین رفتاری انتقاد کردند و بر لزوم توجه به تقویم و مناسبت های مهم و شاد آخرین روز های ماه ذی الحجه تاکید داشتند اما با این حال دیده و شنیده می شود که هنوز توجهی در خور به آن نمی شود.

شاید یکی از دلایل بروز چنین انحراف هایی را باید در کم کاری ارگان های فرهنگی مرتبط ودخالت نکردنشان در فرهنگ سازی جستجو کرد. نهادهایی که با دریافت بودجه های میلیاردی و با همین نام، یکی از وظایف اصلی و ذاتی شان چنین دخالت هایی تعریف شده است.

فراموش نکرده ایم تا همین یک دهه ی پیش ممنوعیت اجرای مراسمی چون قمه زنی خط قرمز تعریف شده بود و تا چند سال پس از آن نیز باور حذف آن برای بسیاری مشکل و حتی غیر متعارف بود. اما با اعلام رسمی بسیاری از مراجع و نیز توجه جدی به آگاهی دادن، مردم آن را پذیرفتند. اما چند سالی ست که با کم رنگ شدن آموزش و آگاهی بخشی شاهد برپایی آن در محافل خصوصی و خاص هستیم و در کنار آن انحراف هایی متصل به خرافات و عوام فریبی نیز اوج گرفته است.اتفاقی خطرناک که اگر چنان که شایسته ی نیت اصلی و اصیل قیام عاشوراست به آن توجه نشود، باید شاهد کج روی های دیگری نیز از همین جنس باشیم. هنوز فراموش نکرده ایم که دسته های عزاداری به کارناوال هایی پر هیاهو و رنگارنگ و رقابتی تبدیل شده بودند و ... و بسیاری دیگر از انحراف هایی از این دست که می توان نام برد.

در این سال ها فرم و شکل و ساختار انحراف در عزاداری ها نیز تغییر کرده و با ورود مداحانی جوان و تازه راه، موضوعاتی چون استفاده از متن ترانه های معروف پاپ و کوچه بازاری در یکی از مهمترین و اساسی ترین اتفاق شیعیان و در مراسم سینه زنی، متداول شده است و این موضوع زمانی اهمیتی دو چندان می یابد که بدانیم زنجان در سال های اخیر به یکی از قطب های مهم عزاداری محرم تبدیل شده تا بستر مناسبی در راستای جذب توریست مناسبتی نیز باشد.

 از سوی دیگر با نگاه به مخاطبان جوان حاضر در عزاداری ها و هیات ها، توجه جدی به آن اهمیتی صد چندان می یابد. اگر بناست شعار « پایتخت شور و شعور حسینی» همچنان یکی از شاخصه های مهم و تاثیر گذار و همچنان مبنای جذب مخاطبان مهمان باشد، باید ورودی جدی به مقوله ی آگاهی رسانی و تبیین و نهادینه کردن فرهنگ عاشورایی شود تا در کنار جاذبه های دیگری چون جشنواره های شاد فصلی، محلی قابل اعتنا و افتخار آمیز برای ما باقی بماند. توجهی که حتی تکمیل پروژه هایی مرتبط مانند پل امام حسین ( ع ) را نیز می تواند شامل شود.

یادداشت: سعید مالکی

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین