امروز: چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۹
یادداشت:
کد خبر: ۵۶۴۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
شورا و مسئولیت یک انتخاب

آنچه در زنجان و در مدیریت شهری آن می گذرد نه پنهان است و نه غیر قابل حل و شهروندان انتظار دارند برای حداقل بسیاری از آنان راه حل مناسب پیش بینی و اجرا شود.

به گزارش عصرزنجان،انتخاب شهردار حق شوراست و احترام به این انتخاب همان قدر ارزشمند است که احترام به رای مردم به همین اعضا تا دست به این انتخاب بزنند و شکی نیست که پیش و بیش از هر فرد دیگر این اعضای شورا هستند که باید پاسخگوی این اتفاق باشند. اتفاقی که باید منتج به نتایجی شود که در پایان یک باره ی زمانی مشخص مانند شش ماه یا یک سال یا شاید در یک  100 روز پیش رو شاهد اتفاق خوب و درست و امیدوار کننده ای باشیم.

به همان اندازه نیز حق مردم و افکار عمومی ست که به دقت و ریز بینانه عملکرد شهردار و شورای جدید را رصد و نقد کند. این نقد باید بر اساس نیازهایی باشد که مرکز استان را امروز به مجموعه ای ناهمگون از معظلاتی نموده که در طی سال های طولانی روی هم انباشته شده است.

مطالبه هایی که شهردار قبلی و شورای آن سعی داشت با پررنگ کردن تلاش های فرهنگی آن ها را پوشش دهد و بی سر و صدا کند و این نه از روی ناکارآمدی که بیشتر به خاطر نبود منابع کافی و حمایت های لازم بود. هر چند نمی توان منکر تلاش در حد بسیارخوب معاونت فرهنگی وقت شهرداری بود و این اغراق نخواهد بود اگر بگوییم پس از انقلاب و در نوع خود بی نظیر بوده است و دقیق تر این که انتظار شهروندان از معاونت بعدی به مراتب بسیار بیشتر خواهد بود. از نگاهی دیگر مردمی که کار فرهنگی ندیده بودند قدر این تلاش را دانستند.

نگارنده از برنامه های ارائه شده از سوی شهردار جدید برای حل معضلات موجود و حرکت در مسیر رسیدن به شهری نزدیک به استانداردهای لازم و نیز ادامه ی تکاملی حرکت فرهنگی در شهرداری خبر ندارم و همینطور از علت کناره گیری سعید امیدی یکی از گزینه های شورا. اما به هر حال اعضا با عنایت به برنامه های دو کاندیدای باقی مانده و با رای گیری این انتخاب را به سرانجام رساندند و باید برنامه ریزی لازم برای موفق شدن او را نیز داشته باشند و در نهایت پاسخگوی این انتخاب و نتایج آن باشند.

آنچه در زنجان و در مدیریت شهری آن می گذرد نه پنهان است و نه غیر قابل حل و شهروندان انتظار دارند برای حداقل بسیاری از آنان راه حل مناسب پیش بینی و اجرا شود. شاید نیازی به باز گویی دانه دانه ی آن ها نباشد چرا که از فرط تکرار زمزمزه ی روزانه ی مردم شده است و روشنتر از نور آفتاب در برابر دیدگان همه حتی گردشگران قرار دارد.

 با این حال به حتم بارزترین های آن ها و اورژانسی ترینشان را می توان نام برد. از پروژه هایی مانند سبزه میدان تا تکمیل یک خیابان معمولی و البته پلی که نمادی از صبر و حوصله ی مردمان این شهر شده است. مطالبه هایی به حق و به جا که انتظار می رود در همان آغاز راه برنامه ای قابل اجرا و واقعی برای آغاز و اتمام آن ارائه شود که عجیب هم نیست اگر قسمتی از برنامه های ارائه شده توسط کاندیداهای شهرداری بوده باشد.

اما انتظار از اعضای شورا ساده تر است. اعضایی که در همین آغاز راه و با روشن شدن گرایش های سیاسی آن ها نگرانی هایی برای ادامه ی کار گروهی شان در دل شهروندان به وجود آمده و البته تردیدهایی نیز که در عزل و نصب های ابتدای کار پر رنگ تر شد. آفتی به نام ناهماهنگی و یکدل نبودن که در تمام دوره های شورا عنصری تخریب کننده برای انسجام کاری در شهرداری شد. حتی در دوره ای که بیشتر اعضا از یک فکر سیاسی انتخاب شدند این اتفاق نامیمون در شهرداری و شورا به وضوح قابل رویت بود. ویروسی که توان هر شهردار پر توانی را حتی در سطوح بالا می گرفت و گرفت! داستان این ناهماهنگی ها از حوصله ی این یادداشت بیرون است و شاید در زمانی مناسب تر و به شکلی شفاف تر به آن بپردازم.

آروزی من و همه ی رای دهندگان ایجاد انسجام بر محوری واحد در میان اعضای شوراست. محوری به نام توسعه به دور از رقابت ها و رفاقت های سیاسی و جناحی و طبقاتی و ... این انتظار با توجه به حضور افرادی شاخص و توانمند در میان اعضای شورا واقع بینانه خواهد بود مگر خلافش ثابت شود.

یادداشت: سعید مالکی

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین