امروز: یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۴۷
یادداشت/
کد خبر: ۵۷۱۶
تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
فرجام نامعلوم برجام و هدف ترامپ از به هم زدن بازی؟

برجامی که فرجامی برای دولت و ملت نداشته است امروز بقاء ویا انقراض آن دست کشوری افتاده است که بارها این انقلاب از او زخم های کاری خورده است .

به گزارش عصرزنجان،چندی است بر محافل سیاسی جهان استکبار و ایران بحث هایی در خصوص موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران و تقابل آن با دنیا بخصوص زورگویی های آمریکا انجام می شود،آمریکایی که در چندین سال گذشته بعنوان یک قدرت سیاسی و اقتصادی در تصمیم گیری های کلان دنیا حضور دارد و تاثیر بسزایی در نوع حکومت ها ایفا می کند.

موضوع اخیر که در دولت تدبیر و امید رونق گرفت تعامل و نرم رفتاری با دنیا بود که نتیجه آن در پروژه ای بنام برجام ختم شد که پس از گذشت چندین جلسات متعدد در کشورهای مختلف در معاهده ای بین کشورهای قدرت مند جهان تحت عنوان 1+5 منعقد گردید که با بدعهدی آمریکا روبرو شد، آمریکایی که یک طرف این معاهده بود و حالا با آنکه آن را امضاء کرده اند با تغییر در ریاست جمهوری کشورشان اقدام به ابطال آن می نمایند.

در سوی دیگر کشور جمهوری اسلامی ایران که با انجام انقلابی اسلامی در سال 57 و گذراندن 8سال جنگ تحمیلی و مشکلات بعداز آن که تجربه ها و روزهای بسیار سختی را متحمل شده است و به نوعی در تقابل با دنیا و انواع تهدید و تحریم های گوناگون را تجربه کرده بگونه ای که  این تحریم و تهدید ها را به فرصتی برای توانمندسازی در برابر زورگویان و استکبار جهانی به رهبریت آمریکا و اسرائیل ساخته است در این برحه از تاریخ انقلاب اسلامی با موضوعی بنام برجام در تقابل با دنیا روبرو شده است.

شاید برخی مسئولان فعلی کشور شناختی از ماهیت انقلاب اسلامی ایران ندارند و یا به دلیل روزمرگی آن را فراموش کرده اند که هدف اصلی و منظور از انقلاب چه بوده است؟

انقلاب اسلامي, انقلابي است در بستر اسلام و مكتب تشيع و اساس آن بعثت و عاشورا و ظهور منجي است كه عليه همه حاكميت غرب قيام كرد و خواستار قدرت در جهت برقراري معنويت و عدالت در جامعه است و استقلال و آزادي را در پرتو اسلام و شريعت و احكام اسلامي معنا مي بخشد، انقلابي است كاملا اسلامي و به دور از هرگونه شائبه هاي بهره گيري از غرب و غربيان و فرهنگ مدرنيته و پس از آن، آري، انقلاب اسلامي ملت ايران انقلابي ديني است نه «انقلاب ايران» و «انقلاب 57»؛ در جهت اهداف اسلامي الهي است نه در جهت اهداف مدرنيته؛ و از نظر رهبران آن هيچ تضادي بين مفاهيم «انقلاب» و «اسلامي» وجود ندارد و اسلام اصل ثابتي است كه انقلاب و حكومت برآمده و برخاسته از آن است, امري كه فهمش براي آنهايي كه در فضاي ديني-اسلامي زندگي نكرده اند بسيار مشكل و حتي محال و براي ملت مسلمان ايران و فرهيختگان و نخبگان جامعه اسلامي, كاملا واضح و آشكار است.،

در يك كلمه، انقلاب اسلامي، كوشش در عينيت بخشيدن به اسلام و احكام اسلامي در جامعه است،تلاشي در جهت تحقق ظهور منجي آخرالزمان با ارائه چهره اي از قدرت و حكومت، كه در آن معنويت و عدالت اصل اصيل و ركن اساسي سياست و حكومت است. آري، انقلاب اسلامي اراده معطوف به معنويت و عدالت در زير سايه احكام اسلامي است.

پس با این نگاه چرا این انقلاب و برخی مسئولان آن برای تحقق شعائر خود دست یاری بسوی دشمن و دشمنان قسم خورده خود دراز کرده اند، مگر این چند کشوری نبودند که 8 سال با کمک های مادی و حمایت های کورکورانه خود خون ملت ما را ریختند و پشت دشمن ایستادند، آمریکا همان آمریکاست و عوض نشده است بلکه هدایت و رهبری آن به فردی دیوانه سپرده شده است پس باید هشیارتر از سابق جلودار آن بود و ایستادگی کرد.

برجامی که فرجامی برای دولت و ملت نداشته است امروز بقاء ویا انقراض آن دست کشوری افتاده است که بارها این انقلاب از او زخم های کاری خورده است هر چند آقای ترامپ این روزها وعده به نابودی برجام میدهد در آن دوران رهبر انقلاب اسلامی فرموده بودن به این مذاکرات خوش بین نیستند. علی یحال سازمانهای مختلف و تصمیم ساز دنیا همچون آژانس و حتی دولت ترامپ طی ماه‌های گذشته پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرده، اما اولاً این کار را با اکراه انجام داده و دوماً پس از هر بار تأیید، اظهارات ایران‌هراسانه قبلی و تهدیدات ضدایرانی خود را تکرار نموده است.

 ترامپ که بی‌میلی عمیقش نسبت به تأیید پای‌بندی ایران به برجام از چشم کارشناسان آمریکایی مخفی نمانده، در مصاحبه اخیر خود با وال‌استریت‌ژورنال رسماً گفته که می‌خواهد بزودی اعلام کند ایران به توافق هسته‌ای پای‌بند نبوده استاین ادعای ترامپ را می‌توان مرحله‌ای جدید نسبت به لفاظی‌های گذشته او علیه برجام تلقی کرد.

هرچند ترامپ قطعاً تلاش خواهد کرد تا این کناره‌گیری از توافق را به گردن ایران بیندازد. از جمله اقدامات ترامپ برای مقدمه‌چینی در این‌باره، دستور به مشاوران و دست‌یارانش برای یافتن (یا حتی ساختن) نشانه‌هایی از عدم تبعیت ایران از توافق، و از سوی دیگر فشار به هم‌پیمانان کاخ سفید در ۱+۵ جهت آماده کردن خود برای یکی از این دو مورد است: مذاکره مجدد با ایران یا خروج آمریکا از توافق هسته‌ای.

در هر حال باید مسئولان کشور خود را آماده کنند برای روزهای بعد از برجام و واکنش های در حد وحدود آن تا هم دنیا را به بد عهدی آمریکا و هم پیمانانشان بشناسانند و هم این آمریکایی را که روزبه روز منزوی تر می شود به انزوای جهانی بکشانند تا کشورها برای روابط با هم نیازی به کدخدا نداشته باشند و این هم یک فرصتی دیگر برای انقلاب اسلامی است تا هم جوانان دهه سوم وچهارم انقلاب دشمنان خود را به عینه بشناسند و بدانند که در برابر زوگویان باید ایستاد و به خود و توان داخلی و جوانان ایرانی متکی شد .

یادداشت تحلیلی: رحیم رضاخانی

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
مهدی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
0
0
مصدق هم ملی مذهبی بود خدا کند آخر عاقبت دکتر ظریف همانند دکتر مصدق نگردد
محبی نیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
0
0
آمریکا روزبهروز ذلیل تر می شود این ترامت هم بهانه ای برای نابودی خواهد بود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین