امروز: پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۸
معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران زنجان:
کد خبر: ۵۹۸۳
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰
موزه شهدای زنجان نجواگر روایت‌های خونین و حماسه‌های جاوید است/ موزه شهدا زنجان، میزبان علاقه‌مندان در ایام دهه فجر

 معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان گفت: موزه شهدای زنجان نجواگر روایت‌های خونین و حماسه‌های جاوید است.

علی بیات امروز در گفت و گو با خبرنگار عصرزنجان،با بیان اینکه موزه شهدا زنجان در ایام دهه فجر میزبان علاقه‌مندان در ایام غرور آفرین دهه فجر می شود، اظهار کرد: موزه شهدا با 130 هزار سند پرمحتوا و مهم فضا را برای تحقیق و بررسی سیره و روش شهدا میسر کرده است تا علاقه‌مندان، هنرمندان و اهالی حوزه تحقیق و پژوهش با بررسی آنها به نکات قابل توجهی دست یابند.

وی با اشاره به اینکه موزه شهدا زنجان رنگ و بویی از ایثار و شهادت در دل خود جای داده است، افزود: آثار باقی مانده از شهدا به راحتی گویای سادگی و یکدلی رزمندگانی است که زندگی دنیا را رها کرده و زندگی اخروی را برگزیدند.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان از ضرورت تحقیق و پژوهش در حوزه ایثار و شهادت سخن به میان آورده و افزود: دوران دفاع مقدس و جانفشانی افراد در پیروزی انقلاب به قدری ارزشمند است که باید آثاری هنری پرمحتوایی از آنها برای آیندگان بر جای بماند.

بیات اضافه می‌کند: بازدیدهای گروهی و برگزاری کلاس‌های آموزشی در موزه شهدا برای دانش‌آموزان و دانشجویان می‌تواند فضا را برای ایجاد ارتباطی مستحکم مهیا کند ارتباطی که آینده روشنی را نوید خواهد بخشید.

موزه شهدا زنجان زیر نظارت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در سال ۱۳۷۸ در خانه توفیقی افتتاح شد، بنای توفیقی در بافت تاریخی و قدیمی شهر در محله معروف به غربیه بالا قرار دارد.

این بنا از شمال غرب نزدیک به دروازه رشت و از جنوب نزدیک به دروازه قزوین است. بنای توفیقی از بناهای اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی بوده و به شماره ۲۶۶۴ مورخه 25 اسفند ماه 1387 به ثبت آثار ملی کشور رسیده است.

بنای توفیقی از نقطه نظر سبک معماری و سیاق تزئینی مصادیق الگوی تقارن و رایج در اواخر قاجار و اوایل پهلوی است.
این موزه در نوع خود بی نظیر است و هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

موزه شهدای زنجان نجواگر روایت‌های خونین و حماسه‌های جاوید است که اگر نسل سومی‌ها آن حماسه‌ها و نجواها را در نیابند به تاریخ خواهد پیوست.

این موزه سندی زنده و محکم از ایثارها، شهادت‌ها و بزرگی‌هایی است که از فرزندانی از همین مرز و بوم و با همین جلوه ظاهری و زمینی اما با روحی بزرگ و ملکوتی معجزه‌ای بزرگ در تاریخ آفریده‌اند که پرداختن به آن بر عهده ما است.

این موزه آثار شهدا وابسته به بنیاد شهید امور ایثارگران استان زنجان بوده و بازدید از آن همه روزه بجز روزهای تعطیل برای عموم آزاد است.
 
انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل