امروز: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۲
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان:
کد خبر: ۶۱۷۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
آنفلوانزای مرغی در استان زنجان کنترل شد/ پراخت غرامت 5 میلیارد تومانی به مرغدازی های صنعتی و سنتی

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: در حال حاضرآنفلوانزا مرغی در استان زنجان کنترل شده ولی مردم احتیاطات لازم را انجام دهند چرا که این بیماری قابلیت انتقال به انسان را دارد.

محمد باقر حاج کاظمی امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، با بیان اینکه از ابتدای سال تا به امروز شش کانون درگیری به  آنفلوانزا در استان زنجان شناسایی شده است، اظهار کرد: دو روستا و چهار مزرعه مرغ مادر تخم گذار(در مرغ های گوشتی و تخم گذار نبوده است) درگیر آنفلوانزا بوده است.

وی با اشاره به اینکه دو مورد از این درگیری به آنفلوانزا در  واحد های مرغ بومی و در اوایل اردیبهشت ماه در روستاهای استان،دو مورد صنعتی اوایل آبان ماه و دو مورد در اوایل بهمن ماه در استان شناسایی شده است، ابراز کرد: در حال حاضر  آنفلوانزا  در استان زنجان کنترل شده و استان از  آنفلوانزا پاک است.

*آنفلوانزا در استان با جدیت پایش رصد می شود

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه آنفلوانزا در استان با جدیت پایش رصد می شود و  با توجه به خطرات بالقوه بیماری نظارت ها تشدید شده است، عنوان کرد: در راستای جلوگیری از انتقال بیماری به انسان ،سایر طیور و محیط طی سال جاری 171 هزار قطعه مرغ مادر گوشتی و یک میلیون و 650 هزار عدد تخم مرغ نطفه دار،150 هزار قطعه جوجه یک روزه و 54تن دانه مشکوک به آلودگی در استان زنجان معدوم و به صورت بهداشتی معدوم شده است.

حاج کاظمی با اشاره به اینکه در راستای پیشگیری از آنفلوانزا  10 اکیپ دامپزشکی در استان فعال است، تصریح کرد: نظارت ها و نمونه گیری ها به صورت تصادفی  از واحد های پرورشی بصورت مرتب توسط اکیپ ها ی اداره کل دامپزشکی استان زنجان انجام می شود.

*چهار واحد کشتارگاه صنعتی طیور در استان فعال است

با توجه به اینکه چهار واحد کشتارگاه صنعتی طیور در استان فعال است ، بر روند کشتار و منشاء مرغهای  وارد شده  به کشتارگاه و سلامتی آنها نظارت کامل توسط ناظرین بهداشتی  اعمال شده  تا فراورده های عرضه شده به بازار تمامی شاخص های بهداشتی  لازم را داشته باشند و در این رابطه هیچگونه اغماضی صورت نمی گیرد.

*سالانه بیش از 17 میلیون مرغ  گوشتی در استان پرورش داده می شود

 با توجه به اینکه در استان سالانه بیش از 17 میلیون مرغ  گوشتی پرورش داده می شود آموزش های لازم در راستای پیشگیری از بیماریها از جمله آنفلوانزا برای مرغداران به صورت حضوری و غیر حضوری ارائه می شود.

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه  منشا ابتدایی آنفولانزای فوق حاد در یک منطقه یا کشور پرندگان مهاجر است، اذعان کرد: استان زنجان در مسیر عبور و مرور پرندگان مهاجر قرار دارد و آبگیرها ، سدها ورودخانه های موجود در استان پرندگان  مهاجررا به سمت خود جذب  کرده و سپس در تماس با پندگان وحشی مقیم مثل کلاغ ، گنجشک و سار و غیره بیماریها را به آنها منتقل می کند.

حاج کاظمی با بیان اینکه در این راستا فرصت تکثیر و انتقال بیماری به مرغهای بومی و صنعتی فراهم می شود، دامه داد: در این راستا با محیط زیست استان زنجان به عنوان یکی از اعضاء ستاد آنفلوانزا استان هماهنگی های لازم انجام شده است تا ضمن اعلام ممنوعیت شکار پرندگان وحشی در صورت برخورد با پرندگان وحشی مشکوک موارد را برای تشخیص به دامپزشکی ارجاع دهند.

* شهروندان از فراورده های شناسنامه دار تحت نظارت دامپزشکی استفاده کنند

حاج کاظمی اضافه کرد: در حال حاضر آنفلوانزا در استان کنترل شده ولی مردم احتیاطات لازم را انجام دهند چرا که  آنفلوانزا قابلیت انتقال به انسان را دارد.

وی با اشاره به اینکه شهروندان در این فصول سال از خرید مرغ و پرندگان(غاز، اردک و قو) از دست فروشان خودداری کنند، تاکید کرد: شهروندان از مرغ و خروس های بومی استفاده نکرده و از فراورده هایی که شناسنامه داری که تحت نظارت دامپزشکی هستند استفاده کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه شهروندان از سوغاتی دادن و گرفتن پرندگان به یک دیگر خودداری کنند، یادآوری کرد: والدین مراقب فرزندان خود باشند و از تماس با پرندگان وحشی مخصوصا بیمار و بیحال  و مرغ و خروس های بومی خودداری کنند.

حاج کاظمی با اشاره به اینکه نزدیک به پنج میلیارد تومان غرامت به مرغ داریهای صنعتی و سنتی در راستای معدوم سازی طیور پرداخت می شود، گفت: قسمتی از این غرامت ها توسط بیمه و قسمتی توسط اداره کل دامپزشکی استان زنجان پرداخت می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: غرامت طیور روستایی بر اساس قیمت طیور عرفی وبا نظر خبره های همان روستا پرداخت می شود.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین