امروز: سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۰
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان:
کد خبر: ۶۲۴۳
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴
پیش‌بینی‌هایی بودجه‌ای سال ۹۷  کفاف حوزه سلامت را نمی‌دهد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: پیش‌بینی‌هایی بودجه‌ای سال ۹۷  کفاف حوزه سلامت را نمی‌دهد.

به گزارش عصرزنجان پرویز قزلباش امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان با اشاره به اینکه رویکرد دولت سلامت‌محور است، اظهار کرد: این رویکرد سبب شد تا حوزه سلامت فعالیت‌ها را نشان دهد که در این راستا رسانه‌ها بیشترین همراهی را با حوزه سلامت داشتند.

وی با بیان اینکه از دی ماه سال ۹۶ برنامه ریزی‌ها در حوزه‌های مختلف برای چهارشنبه آخر سال و نوروز انجام شد، ابراز کرد: در حوزه غذا نظارت‌های بسیار جدی در ارائه سرویس‌ها شاهد بودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به لزوم ورود بخش خصوصی در این ایام عنوان کرد: باید از ظرفیت بخش خصوصی به نحو احسن استفاده کرد چرا که اگر در این ایام برنامه‌ریزی درستی انجام نشود سبب نارضایتی مردم خواهد شد.

وی با بیان اینکه امسال هماهنگی‌های خوبی برای ارائه خدمات در ایام نوروز انجام شد، گفت: مراکز داندانپزشکی در این ایام فعال بودند و در بیمارستان موسوی نیز شاهد فعالیت بخش دندانپزشکی بودیم.

قزلباش با اشاره به اینکه بخش تصویربرداری و سونوگرافی بیمارستانهای دولتی در ایام تعطیلات فعال بودند و بحخش خصوصی نیز از هفته دوم فعال بود، گفت: در چهارشنبه سوری امسال نیز آمادگی کاملی داشتیم اما متاسفانه اندکی نسبت به سالهای قبل افزایش مجروحین را شاهد بودیم در حالی که فوتی نداشتیم.

وی با بیان اینکه امسال در حوادث جاده‌ای هیچ فوتی در بیمارستان نداشتیم، افزود: تمام ۹ مورد فوتی حوادث جاده‌ای در سر صحنه و یا به هنگام انتقال به بیمارستان بوده است، در خدمات بستری نیز شکایات چندانی نداشتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت نظارت‌های بیشتری بر مراکز ارائه کننده خدمات از جمله مراکز اقامتی، جاده‌ای، قنادی‌ها و مراکز اسکان بین‌جاده‌ای داشتیم، اظهار کرد: علی رغم فشارهای خارجی حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این ایام بسیار خوب عمل کرد.

وی با بیان اینکه در برخی موارد نظارت‌های ما منجر به تعطیلی برخی واحدها شد، عنوان کرد: این تشدید نظارتها برای حفاظت از سلامت مردم بوده است.

قزلباش با اشاره به هفته سلامت گفت: شعار امسال هفته سلامت برای همه، سلامت پویش همگانی سلامت برای همه و همه جا است.

وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت به صورت جدی به اجرا درآمده و در حال تکمیل شدن است، ابراز کرد: این هفته فرصت خوبی است که در عملکرد خودمان بازنگری کرده و در راستای توانمندسازی مردم حرکت کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه ۵۰ درصد مردم دنیا از دسترسی به خدمات سلامت محروم هستند، خاطرنشان کرد: در ایران وضعیت بهتری داریم و اکثر مردم به خدمات سلامت دسترسی دارند.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد جمعیت روستایی و ۹۸ درصد جمعیت شهری به خدمات سلامت دسترسی دارند، ادامه داد: در پویش همگانی سلامت دولت سعی می‌کند تا هزینه سلامت از جیب مردم را کاهش دهد.

قزلباش با تاکید بر اینکه باید امید به زندگی در جامعه افزایش یابد، عنوان کرد: امیدواریم دولتمردان در سطوح مختلف، سازمان‌های مردم نهاد، خیریه‌ها و مردم به اهمیت پویش همگانی واقف شوند.

وی با بیان اینکه در هفته سلامت ۳۳۰ برنامه را پیش‌بینی کرده‌ایم، گفت: طرح تحول سلامت همچنان با قوت ادامه می‌یابد اما نیاز به بازنگری جدی برای توانمند کردن طرح تحول سلامت داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بیان کرد: در طرح تحول سلامت هدف این است تا مردم نیازمند از خدمات سلامت محروم نشوند و به خاطر ضعف مالی دچار ضعف جسمی نشوند.

وی با بیان اینکه عدالت در سلامت موضوع مهم دیگری است که به صورت جدی پیگیری می‌شود، ادامه داد: وزارت بهداشت به لحاظ منابع مالی محدودیت‌های بسیار جدی دارد.

قزلباش با اشاره به بودجه سال ۹۷ تصریح کرد: پیش‌بینی‌هایی که در بودجه سال ۹۷ در حوزه سلامت شده کفاف این حوزه را نخواهد داد و ما امسال دچار چالشهای جدی خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه باید با قبول این حوزه سلامت را مدیریت کنیم، ابراز کرد: خط قرمز ما در دانشگاه علوم پزشکی این است که خداماتی که به مردم ارائه می‌شود از نظر کمی و کیفی آسیب نبیند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تصریح اینکه رویکرد ما در سال ۹۷ اجتماعی‌سازی سلامت است، خاطرنشان کرد: ما باید از توانمندی‌های خارج از علوم پزشکی استفاده کنیم.

محمدرضا صائینی با اشاره به اقدامات معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان در طرح نوروزی اظهار کرد: در طول یک ماه ۱۲ هزار ۵۵۲ مورد بازرسی داشتیم.

وی با بیان اینکه بازرسی‌های بین‌راهی ۲۷۶ مورد بوده است، ابراز کرد: تعدا بازدیدهای مشترک با دستگاه‌های مرتبط ۲۷۱ مورد بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه تعداد معرفی‌ها به مراجع قضایی ۸۹ مورد بوده است، خاطرنشان کرد: تعداد ۵۱ اخطاریه نیز به صنوف ارسال شده و تعداد تعطیلی‌ها نیز ۳۹ مورد است.

وی با اشاره به ۸۲۸ مورد نمونه‌برداری از مواد غذایی افزود: سنجش مواد غذایی با دستگاه‌ها نیز ۱۶۴۵ مورد بوده است.

صائینی با بیان اینکه کلرسنجی برای بررسی سلامت آب ۲۲ هزار ۸۳۹ مورد بوده است، تصریح کرد: بیش از ۲.۶ تن مواد غذایی نیز در این ایام معدم‌سازی شدند.

وی بیان کرد: امسال اقدامات خوبی در استان زنجان در طول ایام نوروز از نظر بهداشتی انجام شده که جای امیدواری دارد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین