امروز: سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۲
رییس مرکز مدیریت و فوریت های پزشکی زنجان :
کد خبر: ۶۳۴۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰
مصرف قارچ سمی در زنجان 143 نفر را راهی بیمارستان کرد؛فوتی یا مستعد پیوند کبد در بین مسمومان وجود ندارد

رییس مرکز مدیریت و فوریت های پزشکی زنجان گفت: از اول اردیبهشت تا هشتم خرداد ماه سالجاری 143 زنجانی با مصرف قارچ سمی راهی بیمارستان شده اند.

 

اصغر جعفری امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، به آمار مسمومیت با قارچ در استان زنجان اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد مسموم شدگان با قارچ در استان زنجان تا هشتم خرداد ماه 143 نفر بوده است.

وی با بیان اینکه دو نفر از مسمومان در بیممارستان ولیعصر (عج) و یک نفر در بیمارستان موسوی تحت مراقبت هستند، ابراز کرد: خوشبختانه فوتی یا مستعد پیوند کبد در بین مسمومان وجود ندارد.

جعفری به شهروندان توصیه کرد: از مصرف قارچ های کوهی و خودرو که بصورت فله ای توسط افراد عادی در بازارچه ها و کنار جاده ها به فروش می رسد خودداری کرده و فقط از قارچ های پرورشی با بسته بندی بهداشتی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مصرف و حتی لمس قارچ های سمی میتواند باعث بروز مسمومیت ،نارسایی کبدی و حتی مرگ شود، تصریح کرد:شهروندان تنها از قارچ‎هایی که در فروشگاه‎های معتبر و در بسته‎بندی‎های بهداشتی عرضه می‎شوند استفاده کنند.

رییس مرکز مدیریت و فوریت های پزشکی زنجان با بیان اینکه قارچ‌های سمی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به قارچ‌های خوراکی دارند، افزود: شناسایی و تشخیص قارچ های خوراکی و نوع سمی از طریق شکل و خصوصیات ظاهری امکانپذیر نبوده و فقط در آزمایشگاه میسر است.

جعفری از شهروندان درخواست کرد:  به توصیه های برخی افراد عادی در تشخیص انواع سمی از خوراکی قارچ توجه نکنند چرا که شناسايي انواع خوراكي قارچ بر اساس خصوصيات ظاهري مانند شكل، رنگ، بو، قوام و مزه امکانپذیر نمی باشد.

وی در پایان تاکید کرد: در صورت مشاهده علایم تهوع، استفراغ، سرگیجه ،دل درد، کاهش هوشیاری، ضعف عضلانی، تشنج و زردی پس از مصرف قارچ سریعاً بیمار را به مراکز درمانی منتقل یا از اورژانس 115 درخواست کمک بخواهید.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها: عصر زنجان قارچ سمی 115 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین