امروز: یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۲
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان خبر داد
کد خبر: ۶۳۵۹
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۰
تلف شدن 81 راس دام بر اثر بیماری تب برفکی در زنجان؛دامداران از خرید دام خودداری کنند

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه در مجموع 280 راس گاو با بیماری تب برفکی  درگیر بودند و 17 راس گاو و گوساله تلف شده است، گفت: 850 راس گوسفند و بز نیز درگیر تب برفکی شدند و 64 راس تلف شدند.

محمدباقر حاج‌کاظمی امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، با بیان اینکه از ابتدای امسال 21 کانون درگیر با تب برفکی در سطح استان شناسایی شده است، اظهار کرد: تا کنون 510 هزار راس دام علیه این بیماری واکسیناسیون شده‌اند.

وی عنوان داشت:طی یک ماه گذشته تعداد کانون‌های درگیر رو به افزایش بود ولی خوشبختانه در حال حاضر تا حد زیادی کنترل شده است.

مدیر کل امپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه در مجموع 280 راس گاو با این بیماری درگیر بودند و 17 راس گاو و گوساله تلف شدند، ابراز کرد: 850 راس گوسفند و بز نیز درگیر تب برفکی شدند و 64 راس تلف شدند.

حاج کاظمی خاطرنشان ساخت: واکسیناسیون دام علیه تب برفکی از اواخر سال گذشته آغاز شده است و در حال حاضر شیوع آن تحت کنترل است.

وی با بیان اینکه به دامداران توصیه می‌شود که برای کنترل هر چه بیشتر شیوع تب برفکی، فعلا از خرید دام جدید خودداری کنند تا زمانی که وضعیت مطلوب‌تر شود، افزود: اگر آثاری از زخم دهان و لنگش را در دام‌های خود مشاهده کردند، بلافاصله با شماره تلفن 1512 تماس بگیرند تا کارشناسان دامپزشکی به محل اعزام شوند.

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با تاکید بر این‌که بیماری دامی تب برفکی به راحتی و خیلی سریع از طریق هوا، آب، نهاده‌های دامی، علوفه و خوراک قابل انتشار به سایر دام‌ها است، یادآور شد: این بیماری بسیار عفونی و به شدت واگیر دار است و به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده‌های دامی محسوب می‌شود.

حاج کاظمی در پایان تصریح کرد: در کشور ما بیماری تب برفکی مهم‌ترین عامل تهدیدکننده سرمایه دامی و تولیدات دامی است و اولین بیماری دامی در جدول مبارزه با بیماری‌های دام به شمار می‌رود.

انتهای پیام /

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین