امروز: چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۹
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان خبرداد
کد خبر: ۶۵۰۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۰
توسعه کشت گیاهان کم آببر در دستور کار جهاد کشاورزی زنجان است/ پیش‌بینی برداشت 60 کیلوگرم زعفران در استان زنجان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به توسعه گیاهان کم آببر در استان زنجان گفت: زعفران از جمله این گیاهان است که نیاز آبی کمتری دارد و توسعه کشت آن در استانزنجان در دستور کار قرار دارد.

 

 

به گزارش عصرزنجان ،بهنام اوجاقلو  اظهار کرد: حال حاضر با هدف مدیریت منابع آبی و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی، کشت انواع محصولات با نیاز آبی کمتر و سازگار با منطقه در استان زنجان دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه زعفران از جمله گیاهان دارویی است که نیاز چندانی به آب نداشته و در برابر کم آبی و خشکی نیز مقاوم است، خاطرنشان کرد: به غیر از گل ها مابقی اندام های گیاه زعفران مقاوم به سرماست و این در حالیست که خوشبختانه گلدهی این گیاه در استان زنجان به طور قطع با سرما مواجه نشده و لذا این محصول در روند محصول‌دهی از سرمازدگی در امان خواهد بود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ابراز کرد: گیاه زعفران همچنین در مقایسه با سایر محصولات زراعی و باغی مقاوم به شوری است و این موضوع سبب می شود تا از منابع آبی که کیفیت چندان مطلوبی ندارند نیز در روند تولید و پرورش این محصول در استان زنجان استفاده شود.

وی عنوان کرد: کشت زعفران در استان زنجان در اواخر خرداد و اوایل تیر ماه نیز امکان‌پذیر است ولی در حال حاضر زمان مناسب کشت نیمه دوم شهریور تا نیمه نخست مهر ماه تعیین شده به طوری که در هر صورت قبل از 15 مهر اولین آبیاری بعد از کشت حتما باید انجام گیرد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان زمان برداشت محصول زعفران در استان را نیمه نخست آبان ماه اعلام و تصریح کرد: در حال حاضر سه شرکت پشتیبان در استان زنجان از صفر تا 100 تولید محصول زعفران در استان را پیگری می کنند به طوری که مکان‌یابی و بررسی های اولیه عرصه مورد نظر برای کشت، برگزاری دوره‌های آموزشی و ارایه اطلاعات و مشاوره های لازم به بهره‌برداران، تامین نهاده ها و بازاریابی و بازاررسانی محصول از طریق این شرکت ها انجام می گیرد.

وی با اشاره به اینکه متقاضیان برای تامین پیاز مورد نیاز خود و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به واحد باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه مراجعه کنند، بیان کرد: در حال حاضر تمام شهرستانهای استان زنجان به غیر از برخی مناطق طارم مستعد کشت زعفران هستند.

اوجاقلو با اشاره به پیش بینی کشت 6 هکتار زعفران طی سال جاری در استان زنجان خاطرنشان کرد: امسال سطح زیر کشت زعفران در استان به 40 هکتار می رسد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه گیاه زعفران بعد از حدود سه سال به اوج باردهی خود می رسد، تصریح کرد: در حال حاضر 25 هکتار از مزارع زعفران استان در اوج باردهی قرار دارد و برآورد می شود برداشت زعفران امسال در استان به 60 کیلوگرم برسد.

وی متوسط عملکرد زعفران در استان زنجان را 5 کیلوگرم در هکتار اعلام و بیان کرد: زنجیره تولید زعفران حدود یکسال است که در استان راه اندازی شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین