امروز: چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان خبر داد
کد خبر: ۶۶۲۷
تاریخ انتشار: شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۵
افتتاح و بهره برداری از6 پروژه آبخیزداری به مناسبت دهه فجر در زنجان

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان از افتتاح و بهره برداری از6 پروژه آبخیزداری با اعتبار بالغ بر 60 میلیارد ریال در استان زنجان به مناسبت دهه فجر خبر داد.

خلیل آقاجانلو امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، از افتتاح 5 پروژه و بهره برداری از یک پروژه آبخیزداری در استان زنجان همزمان با گرامیداشت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی با اعتبار 60 میلیارد و 876 میلیون ریال خبر داد.
 
وی با اشاره به اهمیت حفظ و حراست از اراضی ملی و طبیعی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اظهار کرد: حوزه منابع طبیعی یکی از حوزه های زیرساختی بوده و پایداری و قوام و دوام هر کشوری هم به منابع پایدار آن بستگی دارد که ضروری است از سوی مسئولین امر حفظ شود. در کشور ما نیز پس از انقلاب، اقدامات متعددی در قالب اجرای برنامه های مختلف توسعه ای برای پایداری منابع طبیعی صورت گرفته است.
 
مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به اکوسیستم شکننده حاکم بر کشور و موقعیت جغرافیایی آن و واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک تاکید کرد: تغییرات بارش از برف به باران، کاهش بارندگی ها، بروز خشکسالی و ... به ما یادآور می شود که دولتمردان و مسئولین و حتی مردم در حفظ و حراست از عرصه ها و منابع طبیعی دقت نظر بیشتری داشته باشند.
 
وی حفظ، اصلاح و احیاء و توسعه منابع طبیعی را از مهم ترین وظایف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دانست و با اشاره به چالش های منابع طبیعی در ایران نیز گفت: فرسایش خاک و سیل از مشکلات اساسی در حوزه منابع طبیعی کشور است. البته در این امر توجه به پروژه های آبخیزداری می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.
 
این مسئول با اشاره به اهمیت آبخیزداری در توسعه و آبادانی بخش منابع طبیعی و ملی برای مسئولین رده بالای دولت و نظام اسلامی ابراز کرد: در نظر گرفتن 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی از جمله مصوباتی است که نشان می دهد مسئولین نیز به اهمیت اجرای پروژه های آبخیزداری توجه جدی دارند.
 
آقاجانلو با بیان اینکه حدود 13 میلیارد تومان از 200 میلیون دلار در نظر گرفته شده مربوط به استان زنجان است، اضافه کرد: پروژه های مربوط به صندوق توسعه ملی در 16 حوزه آبخیز استان زنجان اجرایی شده است 5  مورد آن در دهه فجر افتتاح و یک مورد آن نیز به بهره برداری خواهد رسید.
 
وی ادامه داد: در منطقه آقبلاغ – حاجی کندی زنجان عملیات آبخیزداری از سال  96 آغاز و سال 97 به پایان رسید که میزان اعتبارات تخصیص یافته برای این پروژه 7 میلیارد و 613 میلیون ریال بوده است. که در کل میزان پیشرفت فیزیکی آن ها بیش از 60 درصد است.
 
مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به شرایط جوی نامساعد حاکم بر استان تصریح کرد: از ابتدای فعالیتها، همواره در تلاش بوده ایم در کنار توجه به کیفیت اجرای پروژه ها، سرعت عمل را نیز سر لوحه کار قرار دهیم که تا به امروز پیشرفت کار قابل قبول بوده است و در صورت مساعد شدن شرایط آب و هوایی اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی را به سرعت و بدون فوت وقت در دستور قرار خواهیم داد.
 
مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به پروژه های در نظر گرفته شده برای افتتاح و بهره برداری در دهه فجر انقلاب اسلامی، اجرای پخش سیلاب با اعتبار 18 میلیارد و 597 میلیون ریال را از پروژه های قابل افتتاح این اداره کل در منطقه خراسانلوی ابهر عنوان کرد و افزود: در منطقه خوشنام ابهر یک پروژه قابل افتتاح مربوط به عملیات آبخیزداری با اعتبار 8 میلیارد و 286 میلیون ریال اعلام شده که طی یک سال (96تا 97) توسط کارشناسان و متخصصین عملیاتی گردیده است.
 
وی با اشاره به افتتاح دو طرح دیگر در ویستان خرمدره و ذاکر زنجان عنوان کرد: پروژه پخش سیلاب در خرمدره با اعتبار 3 میلیارد و 580 میلیون ریال در سال 96 آغاز شده و پروژه پخش سیلاب در ذاکر زنجان نیز طی سالهای  95، 96 و  97 با اعتبار 21 میلیارد و 600 میلیون ریال اجرایی و به اتمام رسیده است.
 
آقاجانلو اضافه کرد: یک پروژه مربوط به عملیات آبخیزداری در کوئین شهرستان ایجرود نیز با اعتبار 1 میلیارد و 200 میلیون ریال در دهه فجر انقلاب اسلامی توسط اداره کل منابع طبیعی استان زنجان به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین