امروز: چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۷
رئیس پلیس فتا زنجان خبر داد
کد خبر: ۶۶۸۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۵
دستگیری عامل هتک حیثیت و اخاذی در زنجان/فضای مجازی محل مناسبی برای نگهداری تصاویر شخصی و خصوصی افراد نیست

رئیس پلیس فتا استان زنجان از شناسایی و دستگیری شخصی که با ایجاد صفحه در شبکه اجتماعی اینستاگرام ، با تهدید انتشار تصاویر خصوصی شخص دیگر اقدام به اخاذی از وی می‌نمود خبر داد.

محمدعلی آدینه لو امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، اظهار کرد: خانمی به هویت معلوم  با حضور در پليس فتا شهرستان ابهر بيان داشت شخص يا اشخاص نامعلومي با راه اندازی صفحه‌ای در شبکه اجتماعی اينستاگرام  اقدام به  ارسال مطالب تهديدآميز مبنی بر انتشار تصاوير شخصي مشاراليه در فضاي مجازي، قصد اخاذي به مبلغ 000/000/60 ريال از وي را دارند.

وی عنوان کرد: در همين راستا  ضمن تشكيل پرونده، تحقيقات در خصوص موضوع تا كشف و شناسايي و دستگيري عامل يا عاملين مربوط به بزه  در دستور كار كارشناسان اين پليس قرار گرفت.

رئیس پلیس فتا استان زنجان تصریح کرد: با اقدامات فنی و شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی، متهم به هویت معلوم در یکی از شهرستان‌های تابعه استان زنجان شناسایی و با هماهنگی قضایی، متهم در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و ادله‌های جرم توقیف و به پلیس فتاشهرستان ابهر دلالت شد‌.

آدینه لو افزود: در بازجویی‌های اولیه، متهم سعی می‌کرد با اظهارات ضد و نقیض، خود را بی‌گناه جلوه داده و مسیر تحقیقات و مأموران را به انحراف بکشاند ولی در مواجهه با مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان به بزه ارتکابی اعتراف و عنوان کرد شاکیه حدود يکسال پيش همسر قانوني وی بوده که بدلیل اختلافات خانوادگی از همديگر جدا شده و تصاوير شخصي وی نیز به همین دلیل در اختيار متهم بوده است، متهم انگیزه خود را از بزه ارتکابی، انتقام‌جویی با ترفند اخاذی اعلام نمود.

وی ضمن توصیه به شهروندان در خصوص نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی هشدار داد و گفت: فضای مجازی محل مناسبی برای نگهداری تصاویر شخصی و خصوصی افراد نیست و امکان سوء استفاده افراد فرصت‌طلب از این تصاویر وجود دارد.

رئیس پلیس فتا استان زنجان با اشاره به فصل پنجم قانون جرائم رایانه‌ای گفت: در ماده 16 قانون جرائم رایانه‌ای آمده است، هركس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف كند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر كند، به نحوی كه عرفاً موجب هتك حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (000/000/40) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

آدینه لو در پایان خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک و یا کاربران خاطی و مجرم می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس‌ www.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی گزارش خود را ثبت نمایند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین