امروز: یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۳
رئیس پلیس فتا استان زنجان هشدار داد
کد خبر: ۶۷۳۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۲
 پیامک‌های ارسالی قطع یارانه کلاهبرداری است/ کلاهبرداری از طریق سامانه بام بانکی ملی

رئیس پلیس فتا استان زنجان گفت: اخیراً تعدادی از شهروندان با شکایت کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز از حساب پیرو دریافت پبامک قطع یارانه به این پلیس مراجعه کرده اند.

محمدعلی آدینه لو امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، اظهار کرد: اخیراً افراد سودجو با ارسال پیامک به قربانیان تحت عنوان رایانه شما قطع شد آنها را به لینکی هدایت کرده و اقدام به دریافت اطلاعات کارت بانکی شامل: شماره کارت، شماره حساب، رمز دوم، تاریخ انقضاء کارت و cvv2 را می‌کند و با این ترفند اقدام به کلاهبرداری می‌نمایند.

وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه پلیس فتا بارها در خصوص این شگر کلاهبرداری به‌شهروندان از طریق رسانه‌های گروهی و خبرگزاری‌ها اطلاع رسانی کرده است، ولی همچنان شاهد فریب مردم  و گرفتار شدن در دام کلاهبرداران به بهانه قطع یارانه هستیم.

رئیس پلیس فتا استان زنجان با بیان اینکه شهروندان مراقب کلاهبرداری مجرمان از طریق درگاه‌های جعلی بانکی "فیشینگ" باشند، افزود: شهروندان باید دقت داشته باشند که به لینک‌هایی که از طریق پیامک یا شبکه های اجتماعی برای آنها ارسال می‌شود  اعتماد نکنند و در آدرس صفحات درگاه های بانکی به آدرس صفحه و لزوما آدرس https:\shaparak.ir دقت نموده و وجود هر گونه آدرس دیگری  نشان دهنده جعلی و کلاهبرداری بودن موضوع می‌باشد.

آدینه لو تاکید کرد: هیچ‌گاه از سوی سازمان هدف مندی یارانه‌ها پیامکی مبنی بر قطع شدن یارانه‌ها ارسال نمی‌شود و در صورت قطع یارانه، فرد باید حضوری برای پیگیری موضوع به سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه نماید و هیچ وجهی برای برقراری یارانه مجدد درخواست نمی‌شود.

وی گفت: با وصول این پروندها مراتب بصورت ویژه در دستور کار کارآگاهان پلیس قرار گرفته و اقدامات لازم برای شناسایی متهمین انجام و اقدامات تکمیلی جهت دستگیری متهمین ادامه دارد.

*کلاهبرداری از طریق سامانه بام بانکی ملی

رئیس پلیس فتا استان زنجان گفت: اخیرا افراد سودجو از طریق تماس تلفنی به بهانه برنده شدن افراد درمسابقات و جشنواره‌های مختلف با اخذ اطلاعات حساب بانکی قربانیان اقدام به کلاهبرداری از حساب مشتریان بانکی می‌نمایند

آدینه لو خاطرنشان ساخت: با توجه به ویژگی‌های خاص سامانه بام از جمله انتقال وجه با مبالغ بالا، دسترسی به تمام حساب های قربانی نزد بانک ملی و... کلاهبرداران اخبرا به استفاده از این سامانه روی آورده‌اند.

وی ادامه گفت: کلاهبرداران با استفاده از مهندسی اجتماعی با حرفه‌ای فریب‌کارانه اقدام به  اخذ اطلاعات شخصی و حساب بانکی افراد نموده و به سامانه بام حساب بانکی آنها دسترسی پیدا کرده و اقدام به برداشت غیرمجاز ازحساب قربانیان می‌نمایند.

رئیس پلیس فتا استان زنجان تاکید کرد: شهروندان باید در پاسخگویی به تماس‌های تلفنی که در پوشش‌های مخلف نظیر برنده شدن در قرعه‌کشی، خوش حسابی، دریافت جایزه دقت داشته باشند  و از ارائه اطلاعات شخصی و بانکی در پشت تلفن  خودداری نمایند .

آدینه لو گفت: کارشناسان پلیس فتا به صورت شبانه روزی فعالیت‌های مجرمانه کلاهبرداران را زیر نظر گرفته و هموطنان درصورت مواجهه با مورد مشکوک آن را از طریق مرکز فوریت های پلیسی 110 یا سایت پلیس فتا به آدرس  www.cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی اعلام نمایند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین