امروز: یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۴
مدیر درمان استان زنجان خبر داد
کد خبر: ۶۷۵۶
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۶
مراجعه روزانه 3000 نفر به مراکز درمانی تامین اجتماعی زنجان؛6000 مورد زایمان در آب در بیمارستان امام حسین(ع) به ثبت رسیده است

مدیر درمان استان زنجان گفت: سال گذشته یک میلیون و 60 هزار نفر (به طور متوسط روزانه 3000 نفر) به مراکز درمانی تامین اجتماعی در سطح استان زنجان مراجعه کرده‌اند.

علی محمدی امروز در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان، اظهار داشت:  در حال حاضر، دو بیمارستان و پنج مرکز درمان سرپایی در سطح استان فعالیت می‌کند و مقرر است در شهرستان‌هایی که به حد نصاب سطح‌بندی سازمان تامین‌اجتماعی برسند ، مرکز درمانی راه‌اندازی شود.

وی افزود: سال گذشته یک میلیون و 60 هزار نفر (به طور متوسط روزانه 3000 نفر) به مراکز درمانی تامین اجتماعی در سطح استان زنجان مراجعه کرده‌اند و  21 هزار نفر نیز بستری شده و 11 هزار نفر هم تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند و یقیناٌ چنین آماری نشان‌دهنده حجم بالای خدماتی است که در این مراکز ارائه می‌شود.

مدیر درمان استان زنجان با اشاره به این‌که به جز موارد خیلی خاص، تقریبا همه اعمال جراحی در بیمارستان امام‌ حسین (ع) زنجان قابل انجام است گفت : متاسفانه بسیاری از بیمه‌شدگان از این موضوع مطلع نیستند، بعنوان مثال، از سال گذشته نوعی جراحی پیشرفته ستون مهره در بیمارستان امام‌ حسین (ع) انجام می‌شود که برای بیمه‌شدگان اجباری کاملا رایگان است ولی بیمار در صورت مراجعه به مراکز خصوصی، باید هزینه‌های گزافی را متحمل شود؛ در واقع مشکل بزرگ واحد درمان، فرهنگ درمان است و برخی به غلط این‌طور تصور می‌کنند که دریافت خدمات درمانی رایگان، سطح کیفی پایینی دارد.

محمدی با بیان این‌که خدمات بیمارستان امام‌ حسین (ع) در بیمارستان‌های استان و حتی استان‌های هم‌جوار بی‌نظیر است، یادآور شد: هتلینگ بیمارستان امام‌ حسین‌ (ع) زنجان از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است و بیمار می‌تواند ساعات استراحت خود را در آسایش کامل بگذراند.

وی همچنین افزود: « زایمان در آب» نیز جزو‌ نوین‌ترین شیوه‌های زایمان طبیعی به‌شمار می‌رود و خوشبختانه چندین سال است که در بیمارستان امام‌ حسین (ع) انجام می‌شود. این نوع از زایمان، باعث کاهش سزارین شده و از شاخص‌های توسعه ملی است؛ چراکه باعث می‌شود درصد سزارین و مرگ و میر نوزادان تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

مدیر درمان استان آمار زایمان در را بالغ بر 6000 مورد در بیمارستان امام‌ حسین (ع) خواند و خاطر نشان ساخت مقرر است که این نوع زایمان ، سال آینده در بیمارستان امید ابهر نیز راه‌اندازی شود.

وی فرهنگ صحیح ارتباط بیمار با پزشک را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: متاسفانه هنوز به بیمار نیاموخته‌ایم که تنها وظیفه او در مراجعه به پزشک، اذعان کردن علایم بیماری است، نه این‌که از پزشک بخواهد فلان دارو را تجویز کند. چنین روندی، تبعات منفی زیادی دارد ولی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به عنوان مثال، پارسال 142 میلیون نفر به مراکز درمانی تامین‌اجتماعی در سراسر کشور مراجعه کرده‌اند و بر اساس یک برآورد غیررسمی، حدود 40 درصد از آن‌ها واقعا بیمار نبوده‌اند. این افراد، هزینه گزافی را به سازمان تحمیل می‌کنند و باعث مشکلات متعددی می‌شوند اما یکی از مواردی که به افزایش فرهنگ درمان کمک شایانی می‌کند، رسانه و اطلاع‌رسانی مناسب است.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین