امروز: چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۸
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی زنجان خبر داد
کد خبر: ۶۹۹۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
آغاز نماسازی مسجد چهل ستون بازار زنجان

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان از آغاز فصل جدید مرمت مسجد چهل ستون بازار خبر داد و گفت: نماسازی آجری این مسجد از جمله برنامه‎های مورد در این فصل از مرمت محسوب می شود.

امیر ارجمند امروز در گفت و گو با خبرنگار عصرزنجان اظهار کرد: مسجد چهل ستون زنجان از مساجد تاریخی شهر زنجان به شمار می رود در بافت بازار بالای زنجان و در ضلع جنوب شرقی مسجد جامع زنجان در راسته معروف به راسته حجت الاسلام قرار دارد.

وی با بیان اینکه مسجد چهل ستون زنجان یکی از مهم‌ترین و معروفترین حوزه‌های علمیه ایران در دوره قاجار بوده و توسط یکی از علمای معروف آن زمان به نام ملا علی قارپوز آبادی ساخته شده‌ است، اضافه کرد: طبق کتیبه‌ای که بر روی پیشانی ورودی بنا نصب شده این بنا در سال ۱۲۸۴ هجری قمری احداث شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در زمینه مرمت این بنای تاریخی در استان تصریح کرد: مرحله نخست مرمت مسجد چهل ستون كه شامل بام سازي و پاكسازي اندودهاي گچي از شبستان مردانه بوده، انجام گرفته است، و در فصل جدید مرمت ها، مرمت طاق و تويزه ها و بندكشي و نماسازي آجري به جاي اندود گچي در دستور کار خواهد بود.

وی یادآور شد: همچنین بدنه سازي پايه ستون هاي باقي مانده شبستان مسجد چهل ستون كه از سنگ هاي مرمر پوشيده شده، برچيده و به صورت آجري به شيوه سنتي اوليه اجرا می شود.

ارجمند خاطر نشان کرد: مسجد چهل ستون در مجموعه بازار تاريخي زنجان در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین