امروز: چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۶
کد خبر: ۷۳۲۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۲
سامسونگ و ال‌جی بدون پرداخت جریمه ۴۷۰۰ میلیارد تومانی ایران را ترک کردند؟ کدام وزیر پشت دو شرکت کره‌ای بود؟
چند روزی است که موضوع ترک بازار لوازم خانگی ایران توسط دو برند سامسونگ و ال جی مطرح شده است. دو برندی که 50 درصد از بازار لوازم خانگی ایران را در اختیار داشتند و هم اکنون با یک پرونده تخلفاتی 4700 میلیارد تومانی مبهم بازار ایران را ترک خواهند گفت. پرونده ای که سرانجام آن بعد از سه سال همچنان نامشخص است.  
 
 

به گزارش عصرزنجان به نقل از تابناک چند روزی است که موضوع ترک بازار لوازم خانگی ایران توسط دو شرکت معتبر ال جی و سامسونگ مطرح شده است. دو شرکتی که حدود 50 درصد از بازار لوازم خانگی ایران را در اختیار داشتند اما بعد از اعمال تحریم ها توسط آمریکا بر علیه ایران، عطای سهم از بازار لوازم خانگی ایران را به لقایش بخشیدند و با پشت پا زدن به تمام تعهدات خود در قبال ایران، همکاری خود را به پایان رساندند.

هر چند که باید رفتن این دو برند معتبر کره ای از بازار ایران را به فال نیک گرفت و فرصت را برای بروز و ظهور برندهای ایرانی در بازار لوازم خانگی مغتنم شمرد اما باید به این نکته اشاره کرد که تکلیف پرداخت یا عدم پرداخت جریمه 4700 میلیارد تومانی این دو شرکت هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. موضوعی که در زمستان سال 1395 مطرح شد. اما داستان این جریمه چه بود و به کجا رسید؟

ماجرای تخلف 4700 میلیارد تومانی ال جی و سامسونگ چه بود؟

موضوع تخلف در دی ماه 1395 رسانه ای شد. در آن زمان که مسعود کرباسیان (وزیر سابق اقتصاد) رئیس وقت گمرک ایران بود گزارش تخلف را رسانه ای کرد. ماجرا از این قرار بود که نمایندگی داخلی برند معروف واردکننده لوازم خانگی ال جی به دلیل تخلفات در واردات قطعات 3 هزار میلیارد تومان جریمه شد. قبل از این موضوع نیز شرکت سامسونگ به دلیل همین تخلفات 1.7 هزار میلیارد تومان جریمه شده بود. علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس طی مصاحبه ای در شهریورماه سال گذشته در همین رابطه گفت: بر اساس شواهد ابتدا برای شرکت سامسونگ که مبلغ 1.7 هزار میلیارد تومان جریمه گمرکی در نظر گرفته شد و سپس برای شرکت کره ای ال جی بابت تخلف مشابه 3 هزار میلیارد تومان جریمه تعیین شد.

در نامه ارسالی گمرک به تاریخ 9 مهرماه سال 1395 به نمایندگی داخلی شرکت ال جی اعلام شده بود که کارگروه حسابرسی، تخلفات این شرکت در واردات قطعات را محرز دانسته و این شرکت باید به برای جبران حقوق پایمال شده دولتی جریمه ای در حدود 3 هزار میلیارد تومان پرداخت کند. تصویر نامه ارسالی را در زیر مشاهده می کنید.

ماجرای جریمه 4700 میلیارد تومانی ال جی و سامسونگ به کجا رسید؟

ماجرای جریمه 4700 میلیارد تومانی ال جی و سامسونگ به کجا رسید؟

تخلف به این صورت شکل گرفته بود که به دلیل بالا بودن تعرفه واردات لوازم خانگی و پایین بودن تعرفه واردات قطعات لوازم خانگی، شرکت ها اقدام به تفکیک قطعات نموده و این قطعات را از گمرکات مختلف وارد کرده و با عبور از گمرک دوباره آن ها را مونتاژ کرده بودند. این موضوع برخلاف قاعده 2-الف بود و این شرکت ها این قاعده را دور زده بودند. در این قاعده عنوان شده است که اگر واردکننده از گمرکات مختلف، قطعات یک کالا را وارد کند باید تعرفه کالای کامل برای هر قطعه را پرداخت کند.

واکنش ها به این ماجرای تخلف چه بود؟

بعد از رسانه ای شدن این موضوع محمدرضا نعمت زاده وزیر وقت وزارت صمت با ارسال نامه ای به گمرک خواستار رفع مشکل به وجود آمده برای این شرکت کره ای شد. نعمت‌زاده در این نامه نوشته بود: نظر به اینکه قطعات وارداتی به منظور تولید کالای نهایی از جمله یخچال، یخچال‌فریزر، لباس‌شویی و غیره بوده و برای تبادل آن به محصول نهایی تحت عملیات کاری مختلف (مونتاژهای فرعی و اصلی، جوشکاری، شارژ گاز و تست نهایی و...) قرار گرفته و نهایتا به تولید کالای نهایی منجر می‌شود، لذا قاعده 2‌ - ‌الف در این ارتباط موضوعیت ندارد. او خواستار بازنگری فوری در جرایم تعیین‌شده برای شرکت کره‌ای شد.

پس از این نامه نعمت زاده، احمد توکلی نماینده سابق مردم تهران در مجلس و رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد دیده ­بان شفافیت و عدالت نیز وارد ماجرا شد و در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور نسبت به مواضع فسادزای وزیر صنعت هشدار داد. در بخش هایی از این نامه ذکر شده بود: با این رویه هر شرکتي که از رانت ارتباط و نفوذ بيشتري در وزارتخانه مربوط به خود برخوردار باشد، خواهد توانست با استفاده از توصيه‌نامه وزير يا نمايندگان مجلس، نه‌تنها با سهولت بيشتري به مجوزها و اعتبارات دسترسي داشته باشد بلکه حتي در صورت احراز تخلف نيز خواهد توانست از پرداخت جريمه شانه خالي کند.

اسحاق جهانگیری نیز در پی نوشت این نامه به تاریخ 12 دی ماه 1395 به مشاور خود دستور پیگیری و بررسی داد و نوشت: موضوع مهمی مطرح شده است. با جدیت و حساسیت پیگیری و اقدام لازم بنمایید و نتیجه را گزارش دهید.

ماجرای جریمه 4700 میلیارد تومانی ال جی و سامسونگ به کجا رسید؟

در همین زمان برخی نمایندگان مجلس نیز نسبت به تخلف شکل گرفته واکنش نشان دادند. به عنوان نمونه محمدرضا منصوری عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در این باره گفت: در مورد لوازم خانگی سه نوع تعرفه گمرکی در نظر گرفته شده است؛ اگر کالایی کامل وارد کشور شود، تعرفه آن ۸۰ درصد و اگر به صورت SKD يا بخشی وارد شود تعرفه ورودی حدود ۳۵ درصد است. این درحالی است که اگر کالا CKD يا قطعات کوچک وارد شود تعرفه آن ۵ درصد است. شرکت‌ها برای فرار از تعرفه‌های بالا سعی می‌کنند کالا را به صورت قطعات جزیی وارد کنند اما در نهایت یک کالای کامل و بدون اشتغال‌زایی وارد کشور می‌شود.

با توجه به اینکه در خصوص این ماجرا اختلافی بین گمرک و وزارت صمت پیش آمد، در نهایت معاونت حقوقی ریاست جمهوری در تیرماه سال 1396 به نوعی رای را به نفع وزارت صمت صادر کرد. این در حالی بود که بررسی های کارشناسی نشان می داد که رای صادر شده به نفع وزارت صمت در این زمینه اشتباه بوده است.

در همین راستا در 15 بهمن ماه سال 1396 نیز عسگری رئیس وقت کل گمرک  با اشاره به جریمه ۳۰۰۰ میلیاردی برند لوازم خانگی کره ای گفت: به اعتقاد ما در خصوص واردات انواع لوازم خانگی از سوی این شرکت تخلف صورت گرفته و مرجع رسیدگی به این تخلف نیز گمرک است.

عسگری افزود: از نظر ما مرجع رسیدگی به این تخلف کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی و در نهایت دیوان عدالت اداری است اما در این مورد اختلافات میان گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارجاع شد. وی تاکید کرد: ما معتقدیم تخلف صورت گرفته و مرجع رسیدگی به این تخلف نیز کمیسیون حل اختلافات گمرکی است.

یک سال سکوت خبری پس از جنجال جریمه شرکت ال جی

هر چند که همه وعده پیگیری تخلف را دادند اما به مدت یک سال هیچ خبری مبنی بر به نتیجه رسیده این ماجرا منتشر نشد. نعمت زاده از وزارت صمت کنار رفت و مسعود کرباسیان که آن زمان رئیس کل گمرک ایران بود، خود بر صندلی وزارت اقتصاد تکیه زد.

در بهمن ماه سال 1396 سرانجام علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به این ماجرا واکنش نشان داد و با طرح سئوالی از مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد وقت  پیگیر این ماجرا شد. وی در سئوال خود از وزیر اقتصاد پرسیده بود که علت عدم وصول مبلغ 3 هزار میلیارد تومان جریمه تعیین‌شده برای شرکت کره‌ای بابت تخلف گمرکی شرکت یادشده توسط گمرک ایران در سال گذشته تاکنون چیست؟

ماجرای جریمه 4700 میلیارد تومانی ال جی و سامسونگ به کجا رسید؟

این طرح سئوال از وزیر هم بی پاسخ ماند چرا که علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در 20 شهریور ماه 1397 درباره عدم دریافت جریمه های میلیاردی دو شرکت کره ای سامسونگ و ال جی، اظهار کرد: علی رغم گذشت 2سال، جریمه های 3 هزار میلیارد تومان شرکت ال جی و هزار 700 میلیارد تومانی شرکت سامسونگ که از سوی گمرک تعیین شده بود، وصول نشده است.

هم اکنون حدود یک سال و شش ماه است که دیگر کسی درباره جریمه ال جی و سامسونگ و وصول یا عدم وصول آن مصاحبه ای نکرده است. تخلفی که در دی ماه 1395 رسانه ای شد و پرونده آن باز شد و الان یک ماهی است که سه سال را به پایان رسانده است و وارد چهارمین سال خود شده است.

بهتر است در این روزها که موضوع رفتن سامسونگ و ال جی از کشور داغ شده است حداقل یکی از مسئولین به این پرسش پاسخ دهد که سرانجام این ماجرا به کجا رسید؟ آیا جریمه 4700 میلیارد تومانی سال 1395 که الان دیگر ارزش آن سال را ندارد توسط دو شرکت ال جی و سامسونگ پرداخت شد یا خیر؟

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین