امروز: چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۲
کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه:
کد خبر: ۷۴۶۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۶
اقدامات بن سلمان در عربستان آتش زیر خاکستر است/ ائتلاف آمریکا و صهیونیست در حمایت از بن سلمان به جایی نمی رسد

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با تاکید بر اینکه بن سلمان با حذف رقبا به دنبال حفظ قدرت است، گفت: در حال حاضر برخی ها فوت ملک سلمان، پادشاه عربستان را تایید و برخی هم تکذیب می کنند اما آنچه مسلم است باید جانشین وی تعیین شود.

سعید ساقبی امروز در گفت و گو با خبرنگار عصرزنجان در زمینه رخدادهای سیاسی عربستان سعودی، اظهار کرد: کشورهای جمهوری اسلامی ایران، مصر، ترکیه و عربستان، چهار کشور تاثیرگذار در منطقه غرب آسیا محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه رژیم وهابی عربستان برای اینکه در منطقه حرف اول را بزند، تلاش های زیادی دارد، تصریح کرد: معمولا در عربستان سعودی ها حاکم بوده و این حاکمیت از برادر به برادر می رسید اما برای نخستین بار سلمان و پسرش سیستم حکومتی را از حالت سنتی تغییر داده و ولیعهد را عوض کردند تا حکومت به بن سلمان برسد.

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با تاکید بر اینکه در اینجا لازم بود حمایت های خارجی را داشته باشند چرا که بن سلمان به دنبال حفظ قدرت است، اضافه کرد: در حال حاضر برخی ها فوت پدرش را تایید و برخی هم تکذیب می کنند اما آنچه مسلم است باید جانشین وی تعیین شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سعی می کنند که حاکمیت را به بن سلمان برسانند، ادامه داد: در این زمینه و در مورد قوانین سنتی بین شاهزاده های کشور عربستان سعودی کشمش وجود دارد و حتی فرهیختگان و خبرگان و علمای عربستان و برخی از مردم این کشور با جانشینی بن سلمان مخالف هستند.

ساقبی با بیان اینکه بن سلمان برای رسیدن به قدرت همه تلاش خود را کرده و اقدامات مختلفی انجام می دهد، افزود: این موضوع در حال همچون آتش زیر خاکستر است.

وی با اشاره به اینکه عربستان با ترامپ و داماد وی همکاری دارد و از رژیم غاصب صهیونیست حمایت کرده و علیه مردم فلسطین اقداماتی انجام می دهد، یادآور شد: هزینه های زیادی هم در این راستا انجام می دهد اما جریانی هم وجود دارد که مانع او است.

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با تاکید بر اینکه دلارهای نفتی عربستان را به جیب صهیونیست ها و آمریکا می ریزند تا به قدرت برسند، اذعان کرد: اما در منطقه قدرت هایی است که نمی گذارد این اتفاق رخ دهد.

وی گفت: در صورتی که ترامپ در انتخابات پیش رو رای نیاورد، وضعیت بن سلمان به خوبی پیش نخواهد رفت و بعد از مرگ سلمان سعی می کنند رقبا را کنار بزنند و حتی باج گیری می کنند و می خواهند به قدرت برسند.

ساقبی اظهار کرد: هزینه ها و شکستی که در یمن متحمل شدند مزید بر علت است که فشارهایی از داخل و بیرون و مسائلی که وجود دارد و حمایت آمریکا از بن سلمان، وضعیت کشور عربستان را متزلزل کرده و شرکای منطقه قطعا حامی این موضوع نیستند چرا که دموکراسی و انتخابات در آنجا نبوده و مردم این را بر نمی تابند.

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با بیان اینکه تاثیری که این قضیه بر منطقه دارد می تواند منفی و یا مثبت باشد، افزود: اگر ترامپ و بن سلمان به قدرت نرسند کورسوی امیدی است که افراد دیگری بر سر کار بیایند و همگرایی را در منطقه غرب آسیا تحکیم بخشند اما باید منتظر شد تا نتیجه را دید.

وی اذعان کرد: در مجموع این مسائل موجب تضعیف دولت بن سلمان شده هرچند با حمایت برخی کشورهای منطقه و آمریکا و صهیونیست بوده و سعی می کنند ائتلاف هایی را به وجود آورند اما این ائتلاف ها قطعا شکننده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین