امروز: جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۵۹
کد خبر: ۷۶۳۸
تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰
کرونا صنایع دستی زنجان را به کما برد!/ چشم صنعتگران صنایع دستی به دستان دولت

نائب رئیس اتحادیه چاقوفروشان و چاقوسازان استان زنجان با اشاره به متضرر شدن واحدهای صنایع دستی استان به دلیل تعطیلی ها، گفت: این بخش نیازمند حمایت دولت است.

محمدرضا جرجیسی امروز در گفت و گو با خبرنگار عصرزنجان با اشاره به اینکه یکی از چاره های درمان اصلی کرونا «ماندن در خانه» است، اظهار کرد: در حوزه صنایع دستی این خانه ماندن صدمات زیاد و گاهی غیر قابل جبران ناپذیری را به زیرساخت های این حوزه وارد می کند.

وی با اشاره به اینکه اغلب هنرمندان صنعتگر صنایع دستی در اغلب رشته ها همچون چاقوسازی، ملیله کاری، مسگری، چاروق دوزی، فرش و ... به صورت روز- مزدی یا استاد - شاگردی مشغول به کار هستند، تصریح کرد: افراد روز- مزد و بخش های کارگری که نیمه استاد هستند و یا کارهای آنها مطرح نیست و یا بخش هایی چون قلع کاری و چاقوسازی های موردی که به صورت روزمره کالایی را تولید می کنند در واقع بخشی از این کالای تولید شده شامل تامین هزینه ها و بخشی هم برای امرار معاش است.

نائب رئیس اتحادیه چاقوفروشان و چاقوسازان استان زنجان با بیان اینکه با نیمه تعطیل شدن بازار شب عید و تعطیلی کامل بازار بعد از عید نوروز تاکنون و با شرایط پیش آمده کاملا پل ارتباطی بین صنعتگران و فروشندگان قطع شده است، اضافه کرد: متاسفانه دیگر توانی در فروشنده ها باقی نمانده است.

وی با اشاره به اینکه برخی از فروشگاه هی صنایع دستی به صورت موردی فروشی داشتند که صرفا برای امرار معاش و تامین هزینه ها بود، ادامه داد: در حال حاضر حتی فروش موردی هم وجود نداشته و زنجیره صنعت بین تولید کننده و فروشنده قطع شده و بسیاری از فعالان در این حوزه مشکل تامین معاش خود را دارند.

جرجیسی با اشاره به تمهیدات دولت با عنوان تسهیلاتی بلاعوض برای بخش های صدمه دیده ناشی از شیوع کرونا ویروس به ویژه برای کارگاه های بزرگ، اظهار کرد: هم اکنون بسیاری از بخش های استیجاری توان پرداخت اجاره ندارند و مصوبات ابلاغ شده هم اجرا نمی شود و این امر خود، توانی برای صنعتگران برای در خانه ماندن، نگذاشته است.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان استانی می توانند در زمینه مشکلات فعالان صنایع دستی استان زنجان رایزنی کنند، ادامه داد: بخشودگی مالیات، رفع سوء اثر از چک های برگشتی، بخشودگی عوارض شهرداری و پرداخت معوقات حق بیمه کارفرمایان در کارگاه های حد متوسط و بالا که با مشکل مواجه هستند، می تواند راهگشایی برای این مشکلات باشد.

نائب رئیس اتحادیه چاقوفروشان و چاقوسازان استان زنجان با تاکید بر اینکه مسئولان تمام توانشون را برای حل شدن معوقات تسهیلات بدون جریمه کنند، افزود: بخش صنایع دستی پول بلاعوض نمی خواهد و خواسته های ما برای حمایت از صنعتگران رقمی قابل توجهی نیست که از عهده آن برنیایند.

وی اظهار کرد: وضعیت صنایع دستی در حال حاضر برای مسئولان محسوس است و این حوزه در کشور واقعا نیاز به حمایت دارد.

جرجیسی با بیان اینکه صنایع دستی همچون بیماری است که نیاز به خون دارد و اگر خون به آن نرسد خیلی زود، دیر می شود، یادآور شد: اگر حمایت از صنعتگران چه در تولید خرد و چه تولید انبوه صورت نگیرد، هنرمندانی را از دست خواهیم داد که خسارت جبران ناپذیری به این عرصه وارد می کند.

وی با اشاره به اینکه فروشگاه های صنایع دستی طنین انداز زیبایی شهر و شناسنامه زنجان بودند، گفت: تمام صنعتگران ما به بازار شب عید چشم دوخته بودند و یک ماه از دست رفته برابر با درآمد کلیه یک سال اصناف بود.

انتهای پیام/

 

 

 

 

نویسنده : حیدری

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین