امروز: جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۰
یادداشت//
کد خبر: ۷۸۲۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۱
سفره خالی شما را خریداریم!

ماه رمضان امسال، متفاوت از سال های گذشته است، ماهی که خیلی ها در آن بندگی را با دستگیری از محرومان تمرین می کنند و هر کدام گویی افطار یک فقیری می شوند.

به گزارش عصرزنجان نوروز که آمد، صدای تق تق پاهای عمو نوروز امسال از دور به گوش همه ما می رسید، عمو نوروز داستان های کودکانه ما امسال با فاصله درهای خانه هایمان را زد و آمدن عید را خبر داد.

بهاری که امسال با وجود فاصله ها و دوری ها آن هم برای حفظ سلامتی هم نوعانمان، باز هم سرشار بود از همدلی، دوستی و دوست داشتن هایی که گویی قلب ها را با عطر خود زنده می ساخت.

 خدا برای اینکه خوبی ها را به ما یادآوری کند، ماهی را در نظر گرفته است ماهی که در آن ضیافتی به پا می کند و ما بندگان مهمان اوییم. در این ماه خدا است که با عشق از ما پذیرایی می کند تا ما خوبی ها را از یاد نبریم.

و اما، این بار رمضان آمد! ماه میهمانی خدا! ماه برکت و شب زنده داری ها و روح نوازی ها و عشق بازی با پروردگاری که همیشه با ما بوده است و اینبار سفره میهمانی برای بندگان گشوده است.

ماه رمضانی که امسال متفاوت تر از سال های گذشته است، آری تفاوت، آن هم در نوع همدلی و نوع دوستی هایش!

با وجود ویروس منحوس کرونا، باز هم کوچه و خیابان های شهر زنجان پر است از حال و هوای ماه مبارک رمضان، حال و هوایی که بر اساس فلسفه آن غنی از حال فقیر باخبر شود و دست یاری گرش را به سمت او دراز کند.

در این روزهای کرونایی، چه دست های یاری گر بزرگی که به سوی کمک به فقرا و آسیب دیدگان و اقشار محروم دراز شده اند، گویی کرونا بهانه ای باشد برای نمایان شدن این همدلی های همیشه در صحنه اما یواشکی و پنهانی و بی ادعا...

خیرانی که همه دغدغه آنها این است در این ایام مبارک، کسی سفره اش خالی از نان نباشد و ناعدالتی های کرونا ویروس که این روزها به ویژه بر سر اقتصاد روانه شده و خیلی ها را رنجور و متضرر ساخته را حداقل کمی التیام بخشند.

اما کارهای خیر این روزهای کرونایی هم رنگ و بوی جدید به خود گرفته و پویش هایی همگانی به راه انداخته که گویی درس همدلی و همراهی را به هم پس می دهیم درسی که روحمان را شکوفاتر از قبل خواهد کرد!

این روزها شاید خبری از میهمانی های ماه خدا و دورهمی های خانه مادربزرگ ها به راه نباشد اما ضیافت های بزرگی به راه است! ضیافتی که همه مردم دور یک سفره جمع می شوند و آن سفره مهربانی خداست...

هزینه میهمانی افطاری هایی که به صورت بسته های حمایتی و معیشتی بین نیازمندان توزیع می شود نشان از گستردگی این سفره ها است، سفره هایی که شاید سال پیش برای یک دورهمی گشوده می شد و امسال گستردگی اش بی انتها است تا در این ماه رحمت و مغفرت کارگری یا ناتوانی نگران صدای گریه کودکش یا نگاه پرسشگرانه خانواده نبوده و سر افکنده نشود.

اگر تا چند وقت پیش می‌شنیدید که یک خانواده به جای برگزاری مراسم ختم عزیز تازه درگشته‌شان، اقدام به توزیع بسته‌های بهداشتی و مراقبتی بین محرومان در برابر یک ویروس کرده اند، شاید تعجب می‌کردید.

پویش های مؤمنانه و کمک های مردمی برای مقابله با کرونا، در ماه مبارک رمضان دو چندان شده تا خانواده های نیازمند و افراد کم برخوردار نیز در این ماه مهربانی سفره هایی پربرکت تر داشته باشند و این همان تجلی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی است که هر که به اندازه ای حتی کوچک، برای یاری بشتابد .

امسال، ماه مبارک رمضان بیش از هر سال دیگر حال و هوای خاص به خود خواهد داشت تا ویرانی هایی که این ویروس منحوس بر جای گذاشته، به چشم نیایند و دوباره دست در دست هم با شکست آن برای آبادانی تلاش کنیم.

یادمان باشد که هنوز هم هستند کسانی که مصداق این شعرند:

یاد دارم یک غروب تلخ و سرد

می گذشت از کوچه ما دوره گرد

دوره گردم کهنه قالی میخرم

دسته دوم جنس عالی می خرم

گر نداری کوزه خالی می خرم

اول سال است و نان در سفره نیست

ای خدا شکرت ولی این زندگیست

بوی نان تازه هوش از ما برده بود

اتفاقا مادرم هم روزه بود

خواهرم بی روسری بیرون پرید...

گفت: آقا سفره خالی می خرید؟

یادداشت: فاطمه حیدری

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین