امروز: چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۴
مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان:
کد خبر: ۷۹۶۳
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۰
غار کتله خور ثبت جهانی می شود؛ رونمایی از 32 شی تاریخی مرمت شده در زنجان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: پرونده مقدماتی ثبت غار کتله خور خدابنده در فهرست میراث طبیعی جهانی حال آماده سازی است.

به گزارش عصرزنجان ،، امیر ارجمند عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی، اظهار کرد: یکی از رسالت های اصلی ما حفظ و احیای ابنیه تاریخی و محوطه ها است.

وی با اشاره به اینکه احیای آثار تاریخی پس از مرمت آنها از رویکرد های اصلی ما به شمار می رود، تصریح کرد: سوق دادن پروژه های مرمتی به سمت بازارچه های صنایع دستی یا مراکز اقامتی، پذیرایی و گردشگری یکی از اهداف مورد نظر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سال جاری محسوب می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه پس از عید سعید فطر مرمت البسه مردان نمکی در استان آغاز خواهد شد، اضافه کرد: همچنین امسال در فصل جدید کاوش های باستانشناسی در معدن نمک چهر آباد شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود.

وی از پیش بینی اعتبارات مرمتی و مطالعاتی و پژوهشی برای سایت جهانی گنبد سلطانیه در سال جاری خبر داد و یادآور شد: در زمینه افزایش بودجه و همکاری با دانشگاه های استان در راستای پژوهش های مورد نظر هم برنامه ریزی می شود.

ارجمند با تاکید بر اینکه تبادل اشیای موزه ها با سایر استان ها از جمله برنامه های مورد نظر به شمار می رود، افزود: با موزه آذربایجان تعاملاتی در راستای نمایش برخی از اشیای این موزه صورت گرفته که همزمان با روز استان در هشتم مردادماه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه همزمان با هفته میراث فرهنگی 36 برنامه در استان زنجان پیش بینی شده است، ادامه داد: رونمایی از 32 شی تاریخی مرمت شده از جمله این برنامه ها محسوب می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از آغاز مرمت 9 اثر تاریخی در استان همزمان با هفته میراث فرهنگی خبر داد و گفت: همچنین برای چهار پروژه مجموعه داری طی ایم هفته پروانه فعالیت اعطا خواهد شد.

وی با بیان اینکه همزمان با هفته میراث فرهنگی، موزه خصوصی گیاهان دارویی در استان زنجان افتتاح می شود، اظهار کرد: معرفی موزه ها به صورت مجازی در دستور کار قرار دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به آماده سازی پرونده مقدماتی غار کتله خور برای ثبت در فهرست میراث طبیعی جهانی اشاره کرد و افزود: سند این غار هنوز به نام میراث فرهنگی تبدیل نشده است.

وی برنامه ریزی برای جذب سرمایه گذاری را از دیگر رویکردهای این اداره کل عنوان کرد و گفت: در حوزه های هتلینگ و فضاهای پذیرایی سنتی نیازمند سرمایه گذار هستیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین