امروز: چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۴
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان خبر داد
کد خبر: ۸۰۲۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۰
واگذاری 22 هکتار از موقوفات ابهر به سرمایه گذار جوان

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از واگذاری 22 هکتار از اراضی موقوفات خراسانلو در شهرستان ابهر به یک سرمایه گذار جوان و نخبه خبر داد و گفت: هدف این سرمایه گذاری اجرای طرح کاشت گل محمدی است که به صورت فصلی برای یک هزار و 500 نفر فرصت شغلی ایجاد می کند.

حجت الاسلام مختار کرمی امروز در گفت و گو با خبرنگار عصرزنجان اظهار کرد: واگذاری موقوفات به سرمایه گذاران در راستای احیای موقوفات و افزایش درآمد جهت اجرای نیت واقفین این کار صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه امسال اداره کل اوقاف استان زنجان در نظر دارد آن دسته موقوفاتی که امکان سرمایه گذاری دارند را مورد توجه قرار داده و سرمایه گذاری شود، تصریح کرد: اقتصاد دانان معمولاً معيار سود دهي بالاتر را به عنوان معيار براي بهترين روش سرمايه گذاري انتخاب مي کنند، اما آيا در حوزه وقف از نظر اسلامي مي توان اين معيار را مطرح کرد؟

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان اضافه کرد: بايد گفت با اينکه ديدگاه اسلام در حوزه اقتصاد بيشتر روي رعايت منافع جامعه و مصرف کننده و حل مشکل بيکاري مي باشد، ولي مسأله افزايش سود نهادهاي وقفي در تعارض با اين رويکرد نيست، اگر در حوزه سرمايه گذاري وقف به دنبال بالاترين نرخ سود در چارچوب کارهاي حلال و مشروع باشيم، زيرا با پايين رفتن سود نهايي وقفي آسيب اجتماعي هم بالا مي رود، ولي با بالا رفتن بهره وري از وقف عملاً بخشي از مشکلات اجتماعي نيز حل مي شود.

وی ادامه داد: ما در فقه داريم که وليّ يتيم يا قاصر نمي تواند اموال مربوط به آنان را حتي در کار خير مگر در منافع شخصي مربوطه هزينه کند، پس متولي، امين يک موقوفه است و بايد در بهترين روش سود دهي آن را به کار گيرد و نمي تواند به نام دفاع از مصالح جامعه به دنبال سود دهي بالاتر نرود.

حجت الاسلام کرمی تصریح کرد: با اين مقدمه، ضرورت بازگشت به نهاد وقف به عنوان بازوي مهم اقتصادي مردمي در راه توسعه و پيشرفت جامعه،

بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه استان زنجان این اداره تلاش می کند برای بهره وری بیشتر از موقوفات، سرمایه گذاری در آنها انجام و عواید حاصله بر اساس نیات واقفان هزینه شود.

وی اذعان داشت: با توجه به شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی کشور بهره وری اقتصادی در موقوفات باید در راستای رفع نیازها در حوزه اشتغال و تحریم ها باشد اجرای طرح بهره وری از موقوفات بر اساس سند آمایش و مزیت های هر شهرستان در دستور کارسازمان اوقاف و امورخیریه کشور است که بر اساس پژوهش ها در بخش کشاورزی، دام داری، باغداری و گردشگری مزیت دارد و امیدواریم بزودی شاهد نتایج خوبی در استان باشیم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در پایان از واگذاری 22 هکتار از اراضی موقوفات خراسانلو در شهرستان ابهر به یک سرمایه گذار جوان و نخبه خبر داد و گفت: هدف این سرمایه گذاری اجرای طرح کاشت گل محمدی است که به صورت فصلی برای یک هزار و 500 نفر فرصت شغلی ایجاد می کند.

انتهای پیام/

 

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین