امروز: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۴
گزارش:
کد خبر: ۸۲۲۱
تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۰
کفش هیدج گرفتار گرداب بی‌تدبیری مسئولان/حمایت از تولید فقط در حد شعار

کفش هیدج با وجود این که به عنوان قطب‌ تولید این صنعت در استان زنجان محسوب می‌شود اما آن‌طور که باید هنوز نتوانسته بر مشکلات فائق آید و برند خود را در کشور به اثبات برساند و همچنان مسئولان استانی فقط در حد شعار از تولید حمایت می‌کنند.

 

به گزارش عصرزنجان ،صنعت کفش در کشور پیشینه‌ای دیرینه دارد و اگر ظرفیت واقعی آن شناخته شود و تمرکز مسئولان بر صادرات باشد می‌تواند علاوه ارز آوری به داخل کشور سبب اشتغال چند صد هزار نفری شود و یکی از بزرگترین معضلات کشورکه بیکاری جوانان است را کاهش دهد و کیفیت زندگی را بهبود ببخشد.

در استان زنجان نیز با این که شهر هیدج به عنوان یکی از قطب‌های تولید کفش مطرح است اما آن‌طور که باید نتوانسته برند خود را در سطح کشور با اقتدار به نمایش بگذارد و ظرفیت وجودی خود را به اثبات برساند و از سویی دیگر حتی بسیاری از زنجانی‌ها نیز از وجود شهری به عنوان تولیدکننده کفش با چنین ظرفیتی در استان بی‌اطلاع هستند.

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم ناشناخته ماندن قطب تولید کفش زنجان عدم توجه مسئولان به این ظرفیت عظیم در استان بوده است و این صنعت با این که توانسته چندین هزار نفر را به اشتغال برساند و حتی بسیاری از خانه‌ها را هم تبدیل به کارگاه‌های کوچک تولید کند ولی نتوانسته آن طور که باید و شاید در کشور خودی نشان دهد و نام برند آن بر سر زبان‌ها بیفتد و متاسفانه این صنعت عظیم در سایه بی‌تدبیری‌های مسئولان استانی گرفتار شده و امروزه با مشکلات عدیده‌ای علاوه بر ناشناخته ماند برند دست‌وپنجه نرم می‌کند.

اگر بخواهیم نگاهی گذرا به مشکلات این صنعت نگاه کنیم می‌توانیم به کمبود نقدینگی و تسهیلات، افزایش قیمت مواد اولیه و تورم، نبود امکانات تولید مواد، ضعف در بازاریابی و در نهایت عدم توجه جدی مسئولان به ظرفیت‌های موجود در این شهر اشاره کنیم که متاسفانه این مشکلات از جمله مسائل پیش‌روی فعالان عرصه کفش هیدج است که همواره آرامش روانی آنان را به هم می‌ریزد و تنها شمع امید به آینده‌ای بهتر انگیزه ادامه کار را در وجودشان روشن نگه‌می‌دارد.

اما سوال این است چرا با وجود این‌که این استان یکی از قطب‌های تولید کفش در کشور است هنوز نتوانسته جایگاه خود را در تولید به اثبات برساند؟ با گذشت چندین سال از تولید بهترین انواع کفش توسط فعالان این صنعت در استان، برند کفش هیدج چه زمانی در کشور شناخته خواهد شد؟ دلیل این که حتی زنجانی‌ها هم اطلاعی از وجود تولید کفش در استان ندارند چیست؟ آیا مسئولان افقی روشن برای این صنعت ‌پیش‌بینی کرده‌اند؟

حسن شجاعی، نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به این که با قبول داریم این صنعت در بین زنجانی‌ها ناشناخته است، گفت: کفش هیدج از لحاظ کیفیت و ‌سطح تولید، در رده‌های دوم و سوم بعد استان‌های مطرح ‌کشوری قرار دارد  و تلاش بر این است تا با پیگیری‌های مستمر مشکلات تولید‌کنندگان این صنعت خصوصاً در شهرک صنعتی حل شود و حمایت‌هایی از فعالان در این عرصه انجام شود.

وی با بیان این که مسئولان امر استان باید پشتیبان صنعت کفش هیدج باشند، گفت: این امر به خوبی محقق نشده و باید عزم استانی در راستای حمایت از این صنعت در استان ایجاد شود که این موضوع موثر در برندسازی کفش هیدج و شناخته شدن آن در سطح کشور خواهد شد.

وجیه‌الله نوروزی، فرماندار شهرستان ابهر نیز در گفت‌و‌گو با تسنیم اعلام کرد: مجموع تولیدات کفش هیدج در طول سال 8 میلیون جفت کفش است و به عنوان ظرفیتی عظیم برای استان مطرح است و در سال‌های اخیر تسهیلات کم‌بهره برای فعالان این صنعت در نظر گرفته شده است تا کمک رسان تولیدکنندگان باشد و سبب بهبود شرایط تولید گردد.

این مسئول با اشاره به این که برند کفش هیدج باید با کمک اتاق‌های بازرگانی از طریق استان‌های مختلف در کشور شناسانده شود ادامه داد: حضور در نمایشگاه‌ها و استفاده از فضای مجازی موثر در شناساندن این ظرفیت عظیم استانی خواهد بود.

مشکل تامین مواد اولیه

فرماندار شهرستان ابهر با بیان این‌که مواد اولیه مورد نیاز صنعت کفش هیدج در منطقه تولید نمی‌شود و این یک مشکل اساسی برای فعالان این صنعت محسوب می‌شود گفت: برای تامین مواد اولیه باید واحد‌هایی در هیدج مستقر شوند و این موضوع نیازمند جذب سرمایه‌گذار است که اگر این امر محقق شود یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان این صنعت مرتفع می‌گردد.

به گفته نوروزی، فاز دوم شهرک صنعتی هیدج در دست اجرا است که اگر عملیاتی شود بسیار موثر در افزایش سطح تولید و میزان اشتغال خواهد شد.

از گفته‌های مسئولان امر شهرستانی نیز کاملا مشخص است که کفش هیدج با ناملایمی‌های مسئولان امر استانی همراه بوده است که نتوانسته حتی جایگاه خود را در استان محل تولید خود به خوبی پیدا کند و این ظرفیت همچنان گنجینه‌ای مغفول مانده است، اما امید است تا اندکی از بی‌تدبیری‌های مسئولان استانی کاسته شود و دست از سخنان شعاری خود بردارند و با استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری که همواره بر تولید تاکید دارند، صنعت کفش هیدج را به جایگاه عالی خود نه‌تنها در استان بلکه در سطح کشور به تثبیت برسانند و پا را فراتر از کشور‌های همسایه بگذارند.

انتهای پیام /

منبع خبر: تسنیم نیوز

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین