امروز: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۱۴
رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی استان زنجان
کد خبر: ۸۲۴۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۰
ضرورت آموزش روستائیان برای کاهش آمار آتش سوزی در مراتع

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی استان زنجان گفت: آموزش روستائیان و استفاده از ظرفیت آنان به منظور کاهش آمار آتش سوزی در مراتع ضروری است.

به گزارش عصرزنجان ،علی ایده لویی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آموزش روستائیان و استفاده از ظرفیت آنان به منظور کاهش آمار آتش سوزی در مراتع ضروری است.

وی افزود: دهیاران، شوراهای اسلامی و معتمدین محلی روستاهای قره آغاج، زره باش، چشین، کینه ورس و چرگر از توابع شهرستان ابهر در کلاس های آموزشی و ترویجی حضور یافتند.

ایده لویی خاطر نشان کرد: این دوره از کلاس ها با حضور تیم آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان به همراه یکی از سفیران انفال این اداره کل برگزار شد.

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی استان با اشاره به اهمیت ترویج و تعلیم راهبردها و روش های مربوط به پیشگیری از حریق گفت: شرکت کنندگان در این دوره ها از نحوه اطفای به موقع حریق های احتمالی در عرصه های ملی و همچنین پیشگیری از هر گونه آتش سوزی و تخریب در منابع طبیعی آشنا شدند.

ایده لویی افزود: بالابردن فرهنگ عمومی در جهت استفاده صحیح از منابع طبیعی در قالب طرح های آموزشی از قبیل ایجاد کلاس های آموزشی در این زمینه و همچنین کمک گرفتن از فرهنگ عامه افراد به خصوص تعالیم دین مبین اسلام در جهت احیای منابع طبیعی ضرورتی است که این روزها تیم آموزش و ترویج به همراه سفیران انفال در روستاهای زنجان آن را دنبال می کند.

وی در ادامه تاکید کرد: بهره برداران و گردشگران از روشن کردن آتش نزدیک درختان و بوته های طبیعی و همچنین رها کردن ته سیگار روشن در طبیعت و همچنین از رها کردن بطری های شیشه ای در مراتع و جنگل ها که در برابر نور خورشید مثل ذره بین عمل کرده و موجب آتش سوزی می شود خودداری نمایند.

به گفته این مقام مسئول گردشگران و طبیعت دوستان می توانند برای روشن کردن آتش به منظور طبخ غذا محدوده آتش را با سنگ چین پوشانده و هنگام خروج از طبیعت نیز باقیمانده آتش را با آب خاموش نموده و روی آن را با خاک بپوشانند.

ایده لویی گفت: بازی کردن کودکان با آتش نیز می تواند منجر به آتش سوزی وسیعی در طبیعت شود، به همین منظور والدین نقش مهمی در پیشگیری از این امر دارند.

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی استان اعلام کرد: افراد می توانند در هنگام حریق و یا هر گونه تخریب در مراتع و جنگل ها با سامانه 1504 تماس گرفته و مراتب را به همکاران در حوزه یگان حفاظت منابع طبیعی گزارش دهند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین