امروز: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۵۲
گزارش//
کد خبر: ۸۳۲۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۵
خواب یک شبه بانک مرکزی و تعبیر آشفتگی ها در بازار!/ تب و لرزی که ارز بر اندام صنایع انداخت

سال هاست که فعالان اقتصادی موضوع چند نرخی بودن قیمت ارز را به عنوان یک معضل بزرگ برای اقتصاد، تولید و صادرات کشور فریاد می کنند و اما هنوز دولت و بانک مرکزی ترجیح به نشنیدن کرده و راه چاره را سکوت می داند.

به گزارش عصرزنجان ،این روزها، مردم عادت کرده اند که بخوابند و صبح با افزایش قیمت تخم مرغ مواجه شوند، بخوابند و فردایش با افزایش قیمت روغن مایع مواجه شوند و فرداها با افزایش قیمت نان، لبنیات، لاستیک و کالاهای دیگر....

اما همین مردم همیشه صبور و آماده در صحنه می ترسند که بخوابند و فردایش بگویند هوا و اکسیژن هم گران شده که البته با وجود کرونا ویروس و ماسک های یکبار مصرف چند هزار تومانی و عدم نظارت صحیح مسئولان امر، نفس کشیدن هم گران شده است.

متاسفانه در یکی از همین شب ها که همه خواب بودند، بانک مرکزی و دولت خواب افزایش قیمت ارز را دیده و بازار را باری دیگر دچار نوسان و آشفتگی کرد.

خوابی که یک شبه همه فعالان اقتصادی از جمله صادرکنندگان، تولیدکنندگان و واردکنندگان را دچار مشکل و معضل سنگینی کرده است.

چند نرخی بودن ارز در کشور ما، سیاستی است که شاید پشت آن باز هم بی تدبیری ها ریشه کرده باشد، اقتصاد کشور را هدف قرار داده و برنامه های فعالان این حوزه را به هم ریخته و صدای داد به ویژه صادرکنندگان و تولیدکنندگان درآمده است.

متاسفانه این سیاست غلط از دولت‎ های قبل در کشور جاری بوده و به گفته برخی از سیاستمداران دلیل چند نرخی بودن ارز، تامین بودجه مورد نیاز در شرایط ضروری و در صورت کمبودها است.

حال بماند که همین چند نرخی بودن ها موجب چه رانت ها و بازار سیاه ها در این حوزه شده است یا حتی صرافی هایی که با کشورهای دیگر درباره نرخ ارز تبادلاتی دارند، سوال اینجاست که دولتی که توان کنترل کف بازار را ندارد چگونه قادر به سیاست گذاری های کلان خواهد بود؟!

دولتی که کلید تدبیر دستش داشت چرا باید راه دولت های قبل و خواب های یک شبه آنها را پیش گیرد؟ گویی از ابتدا هم این کلیدها بازگشای هیچ قفلی نبوده و تدبیرها از ریشه غلط....

*ریشه مشکلات دولت است

عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار نه وار نیوز در زمینه معضلات عرضه ارز و چند نرخی بودن آن گفت: یکی از مهمترین گرفتاری‌های ما در بزرگترین صنایع در حال حاضر موضوع تخصیص ارز است.

مصطفی طاهری با تاکید بر اینکه یکی از عوامل گران شدن ارز، تامین بودجه مورد نیاز و رفع مشکل بودجه بوده است، افزود: این سیاست بسیار غلطی در دست دولت ها بوده و آسیبی است که خود دولت هم در گرانی آن نقش داشته است.

وی با بیان اینکه ارز فیزیکی باید پلاک و کد داشته باشد، یادآور شد: اگر کنترل خرید ارز از کف بازار را داشته باشیم ارز گران نمی‌شود.

نماینده مردم زنجان و طارم ادامه داد: ریشه اکثر مشکلات به رئیس جمهوری می رسد و نخ تسبیح را در دست ندارد و مملکت ول شده است.

وی با بیان اینکه بی صاحبی در دولت عامل بسیاری از مشکلات است، اظهار داشت: راس هرم مشکل دارد و باید رفع شود.

 *نرخ ارز ما را کشورهای بیگانه تعیین می کنند/ دولت قادر به کنترل کف بازار نیست

مهدی رنگ‌رونا رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان در گفت‌وگو با خبرنگار نه وار نیوز در زنجان در زمینه بسته جدید ابلاغی نحوه برگشت ارز صادراتی، اظهار داشت: پیرو این بسته و سیاست‌های جدید ابلاغی، انتقادات شدیدی از سوی بخش خصوصی وارد شده است.

وی تشریح کرد: نخست اینکه چرا بانک مرکزی یکبار برای همیشه تکلیف صادرکنندگان را روشن نمی‌سازد و هر سال نرخ ارز را تغییر می‌دهد و همواره برای بخش خصوصی و صادرکنندگان جای سوال و اعتراض داشته است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با ابراز تاسف بابت اینکه بانک مرکزی یک شبه سیاست‌هایی را اعلام می‌کند که برنامه‌ریزی‌های صادرکنندگان را دگرگون می‌کند، تصریح کرد: از سویی صادرات یک پروسه و کار چندین ماهه بوده و صادرکننده برنامه‌های خود را بر اساس سیاست‌های ابلاغی ترتیب و محصول خود را به بازار هدف صادر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس بسته جدید ابلاغ شده، باید 80 درصد از ارز صادراتی به سامانه "نیما" و 20 درصد دیگر به صورت اسکناس به سامانه "سنا" بازگردانده شود، افزود: بر این اساس 100 درصد از ارز صادراتی باید برگردانده شود که ارز مورد نظر برای واردات در سیاست‌های جدید ابلاغی پیش‌بینی نشده است

رئیس کمیسیون تجارت و روابط خارجی اتاق بازرگانی استان زنجان با بیان اینکه بر اساس تبصره موجود 30 درصد از ارز برای واردات مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: در خصوص کالاهای ورود موقت نیز بروکراسی اداری افزایش پیدا کرده و ابتدا باید برای صادرات از محل ورود موقت، ثبت آماری دریافت و سپس نسبت به صدور مجوز اقدام شود.

وی با تاکید بر اینکه این سیاست جدید در زمینه کالاهای ورود موقت 100 درصد مغایر با ماده 13 بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 99 است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که مقام معظم رهبری سال جدید را سال جهش تولید اعلام کرده‌اند اما سیاست‌های جدید ابلاغی به نوعی چوب لای چرخ تولید بوده و تولیدکننده در یک بلاتکلیفی به سر می‌برد.

رنگ رونا با تاکید بر اینکه به شدت در زمینه این سیاست‌ها معترض هستیم چرا که باید از قبل، تغییر سیاست‌ها را اعلام می‌کردند، اظهار داشت: ما منکر این نیستیم که ارز حاصل از صادرات باید برگردد.

وی بیان داشت: به دلیل چند نرخی بودن قیمت ارز در کشور و اجبار صادرکننده به فروش ارز به قیمتی پایین‌تر از آنچه که در بازار وجود دارد که سیاست درستی نیست، بهترین کار ممکن این است که نرخ بازار ثانویه را به عنوان یک مرجع اعلام کنند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان عنوان کرد: عرضه کننده عمده ارز در کشور دو گروه دولت و صادرکنندگان هستند و مبادله ارز به هر عنوان دیگر، نوعی دلال‌بازی است و باید توجه داشته باشیم اینکه برخی‌ها نرخ‌های مختلف را از کشورهای گوناگون دریافت و اعلام می‌کنند کاملاً اشتباه است.

وی متذکر شد: بانک مرکزی باید از حالت انفعال خارج و ارز را تک نرخی کند. قطعا باید مشکل ریشه‌ای حل شود و با تحت فشار قرار دادن صادرکننده کار به جایی نمی‌رسد و با سیاست چند نرخی سردرگمی برای صادرکننده ایجاد شده و حرف اصلی بخش خصوصی همین است.

 *افزایش قیمت لاستیک تحت تاثیر افزایش نرخ ارز است

همچنین رئیس سازمان صمت استان زنجان نیز طی گفت وگویی در زمینه افزایش قیمت لاستیک در استان زنجان گفت: افزایش قیمت بالاتر از 30 درصد لاستیک گرانفروشی بوده ولی با برداشته شده ارز دولتی از این کالا چاره‌ای برای جلوگیری از افزایش قیمت آن وجود ندارد.

ناصر فغفوری اظهار کرد: با برداشته شدن ارز دولتی در حمایت از برخی از کالاها از جمله لاستیک موجب شده تولید و واردات مواد اولیه این کالاها با ارز نیمایی حساب شود اظهار کرد: این اقدام باعث افزایش قیمت‌ این کالاها شده و برای افزایش قیمت لاستیک نیز چاره‌ای وجود ندارد چون ارز حمایتی دولتی از این کالا برداشته شده است.

وی تصریح کرد: تامین و واردات لاستیک خودروهای سنگین براساس روال گذشته با ارز 4 هزار و 200 تومان وارد می‌شد که از ابتدای سال جاری تخصیص ارز دولتی تنها برای حوزه دارویی اختصاص یافت.

فغفوری با بیان اینکه در این چند ما به دلیل موجودی‌هایی که در سطح کشور وجود بود شاهد افزایش قیمت‌ها نبودیم بیان کرد: افزایش قیمت با برداشته شدن ارز دولتی طبیعی است.

حال ما امیدوار هستیم واقعا مسائل و مشکلات به صورت ریشه ای آسیب شناسی شده و مسئولان قادر باشند در مقابل مردم همیشه همراه وعده های خود را عملی سازند.

گزارش: فاطمه حیدری

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین