امروز: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۱۴
کارشناس بین الملل :
کد خبر: ۸۳۶۳
تاریخ انتشار: سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۸
منتظر نتیجه انتخابات آمریکا ماندن، نتیجه‌ای جز خسارت محض نخواهد داشت/ با تغییر احزاب آمریکا هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود

ابوذر گوهری‌مقدم گفت: معطل گذاشتن ظرفیت‌های کشور در ابعاد مختلف امنیتی، نظامی، سیاسی و... و عدم ‌تغییر محاسبات دشمن و منفعلانه منتظر نتیجه انتخابات آمریکا ماندن، نتیجه‌ای جز خسارت محض نخواهد داشت.

به گزارش عصرزنجان ،«ابوذر گوهری‌مقدم» کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت:  مهم‌ترین ارزیابی آمریکا آن است که ایران محاسباتش را تغییر داده و عقب‌نشینی کرده است. آن‌ها معتقدند توانسته‌اند پاسخی محکم و بازدارنده به ایران داده و تهران را از فاز مقاومت فعال دور نگه‌دارند و هزینه اقدامش را افزایش دهند.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: این ارزیابی در کنار تبعات فشارهای اقتصادی به کشور و نیز آثار بحران کرونا در حوزه اقتصادی سبب شده است دشمن رفتار تهاجمی در منطقه خاکستری و بازوها و مؤلفه‌های قدرت ملی کشور از خود نشان دهد و جسارت اقدام پیدا نماید.

گوهری مقدم در خصوص ارزیابی دیگر آمریکا گفت: ارزیابی دیگر آن است که ایران هرگونه اقدام را منوط به نتیجه انتخابات آمریکا می‌داند و تا زمان روشن شدن رئیس‌جمهور آینده آمریکا از پاسخ فعال خودداری می‌کند. لذا آمریکا در حال استفاده از این مقطع زمانی جهت تثبیت وضعیت به سود خود و ریل‌گذاری جهت تقویت سیاست فشار فراحداکثری خود است. بازشدن پرونده مجدد در شورای حکام آژانس، فعال‌سازی مکانیسم ماشه، افزایش اقدامات در محیط داخلی و فعال‌سازی عناصر مختلف خود جهت سوءاستفاده از شرایط ایجادشده و... نتیجه این ارزیابی‌هاست. 

وی در خصوص نگاه خوش‌بینانه برخی در داخل به موضوع پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا و بازگشت‌شان به برجام، بیان داشت: طبعاً معطل گذاشتن ظرفیت‌های کشور در ابعاد مختلف امنیتی، نظامی، سیاسی و... و عدم ‌تغییر محاسبات دشمن و منفعلانه منتظر نتیجه انتخابات آمریکا ماندن، نتیجه‌ای جز خسارت محض نخواهد داشت.
 
کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: در مقطع کنونی باید خود را برای بدترین سناریوی ممکن آماده کرد این در حالی است که رسیدن به اهداف در حوزه‌های مختلف جز از راه نمایش و اعمال اقتدار حاصل نخواهد شد.
 
گوهری مقدم با بیان اینکه باید بدانیم در مسیری که آمریکا در پیش‌گرفته با تغییر احزاب هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد، افزود: تقویم سیاسی دو کشور ایران و آمریکا بر هم منطبق نبوده و نخواهد بود و دل بستن به تحولات خارجی و عدم طراحی عملیاتی در تمامی ابعاد مختلف به حکمرانی داخلی و خارجی در شرایط حساس کشور آثار نامطلوب و غیرقابل‌جبران خواهد داشت.
 
انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین