امروز: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۹
یادداشت:
کد خبر: ۸۳۸۶
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۰
کنترل بازار مسکن در شیب تند ناامیدی/ بنگاه داران، عاملان اصلی گرانی خانه/ کلید کدام تدبیر گره گشا می شود!؟

گرانی قیمت مسکن و شیب تندی که از سه سال گذشته به ویژه در استان زنجان شاهد آن هستیم نشان داده که متاسفانه تاکنون اقدام موثری در این راستا صورت نگرفته است.

به گزارش عصرزنجان ،تا سه سال پیش هر خانواده متوسطی می توانست صاحب مسکن شود اما از سال گذشته و رشد یکباره قیمت مسکن آن هم به صورت چندین برابری موجب شده که این پناهگاه و نیاز اساسی خانوارها تبدیل به یک آرزو و رویایی دست نیافتنی شود، رویایی که خود مسئولان هم با این افزایش قیمت ها آن را انکار نمی کنند.

این در حالی است که هیچ احتمالی برای کاهش قیمت مسکن وجود ندارد و تا اینجا تلاش مسئولان برای کنترل قیمت روز افزون هم بی نتیجه و ابتر مانده است!

سرمایه ای شدن مسکن برای بسیاری از مردم و سرمایه گذاران در این حوزه بیش از پیش بر گرانی ها دامن زده و دست قشر آسیب پذیر و متوسط را از این نیاز اساسی کوتاه ساخته است.

نگاهی به بازار مسکن در سه سال اخیر که رشد داشته است، نشان می‌دهد که از نیمه دوم سال ۹۶ رشد قیمت مسکن آغاز شده بود؛ اما این افزایش در سال ۹۷ سرعت وحشتناکی به خود گرفت و قیمت مسکن از 5.5 میلیون تومان در فروردین ۹۷ به ۱۱ میلیون تومان در اسفند همان سال منتهی شد که رشد دو برابری قیمت مسکن را نشان می‌دهد.

در سال ۹۸ اما سرعت این رشد به دلیل کاهش قدرت خرید خانوارها و بی اثر بودن رقم تسهیلات مسکن، کمتر شد و روند قیمت مسکن تا ابتدای زمستان سال گذشته تقریباً ثابت بود به خصوص که تعداد معاملات نیز نشان دهنده این بود که خانواده‌ها تمایلی به حضور در بازار مسکن ندارند؛ اما با افزایش رقم تسهیلات مسکن در زمستان سال گذشته، بار دیگر قیمت‌ها سیر صعودی به خود گرفت که نهایتاً به متوسط قیمت ۱۷ میلیون تومانی در اردیبهشت امسال منتهی شد.

در واقع عنوان تسهیلات بانکی و وام مسکن که از سوی دولت اعلام شد بر گرانی ها بیشتر از پیش اثر گذاشته و همچنان این شیب تند، تندتر شد.

اما در این میان آنچه که مسلم بوده وجود سوء استفاده گران و دلالان همیشه در صحنه حوزه مسکن است که خود دلیل اصلی این گرانی ها و بی سامانی ها به ویژه در سال های اخیر بوده است.

استان زنجان هم همچون سایر نقاط کشور از این بی بندوباری های مدیریتی در حوزه مسکن رنج شدید برده و حتی در نوک پیکان اشتباهات و بی مسئولیتی ها در این حوزه قرار گرفته به گونه ای که زنجان سومین رتبه را در میان استان ها در زمینه بالا بودن نرخ مسکن دارد.

متاسفانه این گرانی ها در استان همانقدر که قشر ضعیف را آسیب پذیرتر از پیش کرده به همان اندازه به کسانی که به مسکن به چشم سرمایه نگاه کرده اند، قدرتی فزاینده بخشیده و حال، حرف اصلی را در حوزه مسکن استان همان سرمایه داران و بنگاه داران می زنند، همان هایی که یک شبه تصمیم می گیرند نرخ را بالا ببرند و نظارتی بر کارشان صورت نمی گیرد و می شوند غول مسکن!

همان هایی که قیمت خانه خود را برای فروش یا اجاره آنگونه که می خواهند، پیشنهاد می کنند و کسی هم اعتراضی ندارد؟!

این روزها شرایط بازار مسکن به گونه ای دست دلالان و بنگاه داران مدیریت می شود که حتی احداث مسکن ملی هم تحت تاثیر همین بازار بوده و بر اساس برآوردها بسیاری از خانواده ها قادر به خرید و یا ثبت نام برای تصاحب چنین واحدهایی هم نیستند.

از سویی زنجان طی ماه گذشته به عنوان عضو افتخاری مجمع کلان شهرهای کشور معرفی شد و همین کافی بود تا بهانه ای دست دلالان حوزه مسکن برای افزایش قیمت خانه و اجاره بها باشد و این به معنی عدم مدیریت روانی توسط مسولان حوزه شهری و شهرداری...

عدم معرفی صحیح مقوله پیوستن به مجمع کلان شهرها آن هم به صورت عضویت افتخاری موجب موج جدیدی در افزایش قیمت مسکن شده و متاسفانه همچنان این جریان هم نظارت و کنترل نمی شود.

استان زنجان دارای بیش از یک هزار و 600 بنگاه معاملاتی مسکن است که تعدادی از آنها بدون پروانه اقدام به معاملات می کنند، حال سوال اینجاست که استان با این جمعیت و مساحت آیا واقعا به این تعداد بنگاه مسکن نیاز داشته؟ یا وجود این رقم فقط موجب بی سامانی این حوزه شده است؟

متاسفانه وجود دستگاه های متولی زیاد در حوزه مسکن، خود عامل دیگر عدم مدیریت صحیح این حوزه در استان زنجان شده و به نوعی هر دستگاه اجرایی دیگری را مقصر جلوه می کند.

امیدوار هستیم در این آشوب ها و گرانی ها، حداقل دست دلالان و سواران بر موج گرانی کوتاه شده و مسئولانی که قادر به کنترل این موج و نظارت بر رفتار دلالان و سرمایه داران مسکن نیستند لااقل فکری به حال قشر ضعیف و آسیب پذیر کنند.

یادداشت: فاطمه حیدری

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین