امروز: دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۲
یادداشت//
کد خبر: ۸۴۰۵
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۹
سردرگمی سرمایه‌گذاران بازار بورس/ انفجار حباب یا سرمایه؟

این روزها بیم و ترس بین سرمایه گذاران در بورس دو چندان شده و از سویی آنها همچنان امیدوار به رشد روز افزون این حبابی که ارمغانش تورم خواهد بود را می کشند و در نوعی بیم و امید به سر می برند.

به گزارش عصرزنجان از اواخر سال گذشته شاخص های بورس در کشور به صورت نجومی رشد یافته و افراد زیادی وارد بازار سرمایه به ویژه در پنج ماه سال جاری شده اند.

این در حالی است که بسیاری از افراد با تبدیل دارایی خود به نقدینگی و بدون تخصص وارد این حوزه شده و حال بیم از دست دادن سرمایه خود را دارند.

بازار سرمایه در تمامی کشورها همواره به اخبار مختلف اقتصادی و سیاسی واکنش نشان می دهد اما این واکنش ها معمولا در کوتاه مدت با خوش بینی  یا بدبینی هایی همراه است که می تواند رفتارهای هیجانی را موجب شود و باعث زیان سرمایه گذاران و معامله گران هیجان زده بشود. بازار سرمایه کشور ما نیز از این قانون مستثنی نیست.

در حال حاضر احساس بیم و امید، تقریبا در هر سرمایه گذار حقیقی و حقوقی وجود دارد.

این در حالی است که رشد شاخص در بازار بورس از نظر شاخص‌های اقتصادی در حال حاضر غیرقابل توجیه بوده است و هجوم نقدینگی، انتظارات تورمی، دخالت دولت و تعیین مصنوعی نرخ بهره، نشانه و زمینه شکل‌گیری و گسترش یک حباب مالی بوده است.

علاوه بر آن نه تنها نشانه خوش‌بینی فعالان بازار به آینده اقتصاد کشور نیست، بلکه نشانه اختلالات، نارسایی‌ها و عدم تعادل‌های بزرگ در اقتصاد ایران است.

بروز حباب‌ها و حفره‌های مالی بزرگ عمدتا ناشی از بروز عدم تعادل‌هایی است که در نتیجه سیاست‌ها و مداخلات دولت به وجود می‌آید، بنابراین تحولات بازار سهام هم‌جهت با تحولات متغیر‌های بنیادی کلان نبوده و شاخص سهام از روند بلندمدت خود منحرف شده و باید آن را جدی گرفت. از سویی می توان گفت مسئول اصلی حباب بورس، دولت است و نه بازار، بنابراین روشن است که نتیجه ناگزیر مداخلات نابجای دولت‌ها در فرآیند‌های حاکم بر نظم بازار هستند.

برخی از کارشناسان بورس معتقد هستند که قیمت دارایی پس از یک دوره افزایش حبابی، در نهایت با ترکیدن حباب، سقوط کرده و نزول شدیدی را تجربه خواهد کرد.

 هر سربالایی بدون پشتوانه منطقی، اقتصادی و عقلایی، سرازیری هم دارد ، کارشناسان زیادی می گویند که بورس در حال حاضر دارای حباب مالی است، اگرچه نمی‌توان زمان دقیق ترکیدن آن را بیان کرد منتها دیر یا زود، شاخص بورس تهران باید خود را متناسب با متغیر‌های واقعی اقتصاد تطبیق دهد.

البته برخی از کارشناسان معتقد هستند بدون شک تا زمانی که ورود نقدینگی پرقدرت به بورس ادامه دارد، افزایش شاخص دور از انتظار نیست.

در مجموع در حال حاضر این نگرانی در میان سرمایه گذاران وجود دارد و لازم است آنها برای حفظ سرمایه و ثروت خود و همچنین حفظ این نقدینگی و استمرار پویایی بازار سرمایه اقدام کنند.

سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است، قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

سرمایه‌گذاری بدون آموزش دیدن، در بورس  به نوعی به خطر انداختن دارایی و سرمایه به شمار می رود این در حالی است که در وضعیت فعلی اکثر سرمایه گذاران سردرگم هستند و نمی توانند جمع بندی درستی نسبت به شرایط بازار داشته باشند.

در پایان پیشنهاد می شود، سرمایه گذاران در شرایط فعلی با تجزیه و تحلیل تمامی عوامل بازار و شرایط خود و در نظر گرفتن وضعیت ریسک پذیری و نیاز به وجوه سرمایه گذاری شده خود در سهام، اقدام کنند.

یادداشت: فاطمه حیدری

 

 

نویسنده : حیدری

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین