امروز: دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۸
گزارش//
کد خبر: ۸۴۹۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۵
‌کمبود کادر درمانی در زنجان ‌/ مشکل کمبود تخت‌های بیمارستانی کی برطرف می‌شود؟‌

با این‌که بیمارستان‌های استان زنجان با کمبود تجهیزات و کادر درمان همواره مواجه بوده ‌اما ویروس کرونا به این کمبود‌ها بیش‌تر دامن زده و بیماران بخش‌های دیگر را نیز از دریافت خدمات محروم کرده است.

به گزارش عصرزنجان ،ویروس کرونا اکنون مدتی است که کشور ما را همچون دیگر کشورهای دنیا گرفتار کرده و بسیاری از افراد به این ویروس مبتلا جان خود را از دست داده‌اند، همچنین کسب و کار بسیاری از اتحادیه‌ها و اصناف را به تعطیلی کشانده است.

از طرفی شرایط بیماری کرونا سبب شده تجهیزات نیرو در بیمارستان‌ها در استان بیش از پیش احساس شود و بخشی از بیمارستان‌های استان فعالیت خود را تغییر به درمان بیماران کرونایی دهد و  اگر بخواهد این شرایط در فصول پاییز و زمستان با این اوصاف ادامه‌دار باشد ممکن است بیماران غیرکرونایی نتوانند از خدمات مورد نیاز از بیمارستان‌ها بهره‌مند شوند. به طور مثال بیش از 10 سال است که از راه‌اندازی تنها مرکز جراحی قلب در استان زنجان می‌گذرد و با وجود اینکه بسیاری از مراجعه کنند‌گان به این بیمارستان را بیماران کم بضاعت تشکیل می‌دهند و توان مراجعه به بخش خصوصی و یا بیمارستان‌های پایتخت را ندارند اما به دلایل متعدد از جمله کمبود نیرو، بیمارستان‌ها از پذیرش بسیاری از مراجعه کنندگان امتناع می‌کنند.

در این ارتباط مصطفی طاهری نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس نیز با بیان این‌که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در جهت رفع کمبود بیمارستان‌های استان زنجان از آن‌ها حمایت کند تاکید کرده است: متاسفانه عدم تحقق مطالبات دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان سبب شده که از نظر کمبود پرستار و تخت بیمارستانی از میانگین کشوری عقب باشیم.

به گفته طاهری، بیمارستان‌های این استان پیوسته با مشکل کمبود منابع انسانی به ویژه نیروی پرستار و تخت‌های بیمارستانی مواجه بوده‌اند اما نه به اندازه‌ای که به مرز بحران برسد به گونه‌ای که این مراکز نتوانند به بیماران خدمات درمانی مطلوبی را ارائه دهند.

حال موضوعی که در این گزارش باید بپردازیم این است که چه زمانی مشکل کمبود تخت‌های بیمارستانی در استان زنجان برطرف می‌شود؟ آیا مسئولان استانی در این خصوص به طور جدی از وزارت‌خانه مطالبه می‌کنند؟

علیرضا آرمانیکیان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: استان زنجان پذیرای بیماران کرونایی و غیرکرونایی از  نقاط مختلف استان است و در یک برهه‌ای تعداد بیماران به شدت افزایش یافت به طوریکه مشکل کمبود مکان و کادر درمانی به یک چالش بزرگ تبدیل شد ولی خوشبختانه  در این روزها به دلیل کاهش بیماران کرونایی و بستری‌شدگان، وضعیت بیمارستان‌ها بهتر شده است.

وی افزود: اکنون بیمارستان ولیعصر(عج) در حال برگشت به حالت عادی است و همچنین رشته‌های فوق تخصصی همچون بخش گوارش و آنکولوژی و بیماری‌های سرطانی و همچنین بخش‌های دیگر بیمارستان آیت الله موسوی در حال برگشت به وضعیت عادی است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تصریح کرد: از 25 مرداد ماه بخش شیمی درمانی در بیمارستان ولیعصر(عج) و همینطور بستری بیماران و بخش بیماران عفونی کرونایی استارت خورده است.

با این اوصاف طبق گفته مسئولان مربوطه فعلا مشکل کمبود کادر درمانی و تخت‌های بیمارستانی به دلیل کاهش بیماران کرونایی بهتر شده ولی این مشکل همچنان در زنجان وجود دارد و حتی قبل از شیوع ویروس کرونا مشکل کمبود نیرو و کمبود تجهیزات در استان وجود داشت و طبق گفته‌های سخنگوی وزارت بهداشت مشکل کمبود نیرو در استان زنجان در وزارت بهداشت در حال بررسی است. حال بعد از این همت مسئولان زنجانی را می‌طلبد که چقدر بتوانند با پیگیری‌های خود این مشکل را حل کنند و چقدر توانایی این را داشته باشند که بودجه بیشتری را دریافت کنند.اگرچه این انتظار کاملا بیهوده است و امیدی نیست این مشکل در زنجان حل شود ولی همچنان امیدواریم مسئولان قدمی بردارند تا هر چه سریع‌تر مشکلات کمبود نیرو و تجهیزات بیمارستانی را حل کنند.

انتهای پیام/

منبع خبر: تسنیم نیوز

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین